Więcej o Żydach

  DARIUSZ NAWROCKI

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Ośrodku Kultury Ottona i Bolesława w Strzelnie można oglądać wystawę zatytułowaną "Nie tylko Michelson - strzeleńscy Żydzi w XIX i XX wieku".

  Uczniowie niewiele wiedzą


  Pomysłodawcą otwarcia wystawy był strzeleński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Uznaliśmy, że ten fragment historii Strzelna jest zupełnie nieznany. Robiłem nawet ankietę wśród uczniów klas szóstych mojej szkoły. Okazuje się, że dzieci o Żydach ze Strzelna nie wiedzą nic - mówi Jacek Sech prezes koła PTH w Strzelnie. Opracował program dla szkół poświęcony strzeleńskim Żydom. Wystawa jest pierwszym etapem realizacji tego programu. W przyszłości PTH chce zorganizować Dni Kultury Żydowskiej, a miejsca, w których mieściła się synagoga, cmentarz i szkoła żydowska oznaczyć specjalnymi tablicami.


  Bojkot Żydów


  Żydzi pojawili się w Strzelnie dopiero w XIX wieku. Wcześniej było to prywatne miasto klasztorne. - A klasztor tu Żydów nie tolerował. Gdy miasto przeszło pod zarząd pruski, Żydzi zaczęli tu zjeżdżać, głównie z Niemiec - dodaje prezes.


  Na wystawie zebrano zdjęcia przedstawiające miejsca związane z obecnością Żydów w Strzelnie, wśród nich sklepy żydowskie. Jest tu fragment macewy, figurka przedstawiająca Żyda. Są także kielichy obrzędowe. Największą ciekawostką jest jednak dokument pochodzący z 1937 roku. - Jest to meldunek policji, która zarejestrowała zebranie Niemców uchwalających bojkot Żydów. Najciekawsze jest to, że Niemcy uchwałę tę podejmowali w lokalu u Żyda - opowiada Jacek Sech.


  Wystawa będzie czynna jeszcze przez najbliższy miesiąc.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem