CEPiK dla strażników

  CEPiK dla strażników

  (fi)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Inowrocławska Straż Miejska ma już dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Teraz łatwo docierać będzie do danych osób, które swymi samochodami przekraczają dozwoloną prędkość.

  Komendant odmówił


  Do 2005 roku straż chcąc uzyskać informacje o kierowcy, który jechał zbyt szybko zwracała się z wnioskiem do policji. Komendant główny policji wydał jednak zarządzenie o zaprzestaniu udzielania takich informacji. Strażnicy zmuszeni byli więc występować po dane bezpośrednio do Departamentu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców MSWiA. Na odpowiedź trzeba było jednak czekać nawet i cztery miesiące, a to oznaczało, że sprawa związana z przekroczeniem dozwolonej prędkości trafiała do sądu grodzkiego, a wpływy z mandatu nie zasilały kasy Inowrocławia tylko trafiały do budżetu państwa.


  Wniosek prezydenta


  - W lipcu bieżącego roku prezydent Inowrocławia postanowił wystąpić do departamentu z wnioskiem o udostępnienie danych ewidencyjnych w drodze ich teletransmisji za pośrednictwem portalu CEPiK - mówi Monika Dąbrowska, rzecznik ratusza.

  Departament wyraził zgodę, wpierw jednak inowrocławska Straż Miejska musiała spełnić postawione wymagania w zakresie zabezpieczeń stosowanych w przetwarzaniu danych zawartych w rozporządzeniu MSWiA. Trzeba było przygotować specjalne pomieszczenie i wyposażyć je w specjalną szafę do przechowywania dokumentów. Pomieszczenie zostało skontrolowane przez pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki z Poznania. - Obecnie na informację o kierowcy strażnicy nie czekają już miesiącami tylko dwanaście godzin, a to gwarantuje, że sprawy o przekroczenie prędkości na ulicach miasta nie będą mieć finału w sądzie grodzkim - dodaje rzecznik.


  Warto wspomnieć, że inowrocławska Straż Miejska jest jedną z pierwszych w Polsce, która ubiegała się o dostęp do CEPiKu. Łącznie o wprowadzenie takiego rozwiązania występowało około 30 straży.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem