Kto jest kim

  TEKST I FOT. JAN SZCZUTKOWSKI

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  JOANNA MĄKA jest sołtysem w Wybranowie (gm. Rojewo) i pielęgniarką w Pogotowiu Ratunkowym w Inowrocławiu.
  Joanna Mąka

  Joanna Mąka ©FOT. JAN SZCZUTKOWSKI

  Należy do grona absolwentek nieistniejącego już Liceum Pielęgniarstwa w Inowrocławiu. Do szkoły dojeżdżała z Bąkowa (gm. Dąbrowa Biskupia), skąd pochodzi. Po wyjściu za mąż za Jerzego Mąkę zamieszkała w Wybranowie. Tutaj państwo Mąkowie prowadzą pięciohektarowe gospodarstwo rolne. Mają syna Sebastiana, ucznia szkoły samochodowej. Rodzina ma do dyspozycji peugeota, opiekuje się też dwoma psami.


  Pani Mąka bardzo lubi swoją pracę, daleką od monotonii, cechującą się licznymi kontaktami z ludżmi. Zwiększyły się one przed czteroma laty, kiedy to została wybrana na sołtysa. Zajęła to stanowisko po mężu, który w myśl ówczesnych przepisów nie mógł łączyć stanowiska sołtysa z funkcją gminnego radnego. W tym czasie potrafiła skupić wokół siebie mieszkańców do działań na rzecz poprawy życia w swojej wsi, jednej z największej w gminie Rojewo, bo liczącej 330 osób. Z jej to inicjatywy reaktywowano po dziesięciu latach koło gospodyń wiejskich. Koło to pod kierunkiem Teresy Mnich rozwija aktywną działalność.


  Jak pani Joannie udaje się pogodzić pracę zawodową z działalnością społeczną?

  - Jest to możliwe, ponieważ w pogotowiu ratunkowym pracuję w systemie 12-godzinnym. Z tego powodu mam więcej wolnego czasu - mówi reporterowi "Pomorskiej". Powiedziała też, że marzy o dalszym rozwoju Wybranowa. Najbliższe plany, to poprawa oświetlenia oraz adaptacja części pomieszczeń w świetlicy na zaplecze kuchenne.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem