Oręż dla nauczyciela

  Oręż dla nauczyciela

  (marp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Inowrocławiu zachęca nauczycieli do udziału w programie "Szkolnej interwencji profilaktycznej".

  Jest to autorski program Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Daje wskazówki nauczycielom, jak chronić szkołę przed wszelkimi przejawami agresji i niewłaściwym zachowaniem wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim przygotowuje nauczycieli do podejmowania działań wobec uczniów sięgających po papierosy, alkohol czy narkotyki. Projekt może być realizowany we wszystkich typach szkół.


  W Polsce jest 60 instruktorów uprawnionych do realizacji tego programu. Dwóch pedagogów z tej listy Anna Głuszkowska i Alina Jaszczak pracuje w inowrocławskiej poradni.


  Zdaniem pedagogów praktycznie żadna szkoła nie jest przygotowana na właściwą reakcję wobec jakiegoś patologicznego zjawiska. Dlatego podczas warsztatów z nauczycielami jest opracowywany szczegółowy plan działania na każdą okoliczność.


  - Przede wszystkim schemat postępowania w określonej sytuacji powinien być zapisany w statucie szkoły - informuje prowadząca warsztaty Alina Jaszczak. Rodzice muszą się z nim zapoznać i zaakceptować, to jest trójstronny kontrakt pomiędzy szkołą, uczniem i jego rodzicami i w tym gronie powinny być rozwiązywane wszelkie problemy.


  Przy braku tego typu uregulowań bywa, że rodzice mają pretensje, że np. w szkole interweniuje policja, a z kolei pełnoletni uczniowie nie życzą sobie, by o niektórych sprawach szkoła informowała rodziców.


  Program szkolenia obejmuje dwa etapy czterogodzinne spotkanie z radą pedagogiczną, a potem dwunastogodzinne warsztaty dla wybranych przedstawicieli danej szkoły.


  Warsztaty w ramach "Szkolnej interwencji profilaktycznej" w powiecie inowrocławskim odbyło do tej pory 15 nauczycieli z trzech szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Kruszwicy, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu oraz Szkoły Podstawowej w Parchaniu. Osoby te zdobyły uprawnienia do szkolenia pozostałych nauczycieli w swoich szkołach.


  - W zależności od zainteresowania szkół program interwencji profilaktycznej będzie ponownie realizowany przez naszą poradnię - dodaje A. Jaszczak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem