Gazeta Pomorska

Grudziądzanie wyruszyli do Indonezji, by zobaczyć zaćmienie słońca [zdjęcia]

22 lutego pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu zorganizowali wyprawę do Indonezji, by podziwiać całkowite zaćmienie słońca.

nadesłane

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/14] Następne

22 lutego pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu zorganizowali wyprawę do Indonezji, by podziwiać całkowite zaćmienie słońca. Zjawisko będzie możliwe do obserwowania w środę, 9 marca. Astronomowie zobaczą je z pokładu statku w Cieśninie Makassarskiej.

Uczestnicy wyprawy "Solar Eclipse 2016" odwiedzają ciekawe miejsca związane z astronomią. Do tej pory na zaćmieniowej mapie znalazły się miedzy innymi Planetarium Negara w Kuala Lumpur oraz Science Center w Singapurze. Astronomiczne wątki odnajdują również podczas pobytu w kolejnych portach Indonzezji takich jak Dżakarta, Semarang, Probolinggo, Komodo. Ekipa programu Obserwatorium gościła także u Ambasadora RP w Singapurze - Zenona Kosiniak-Kamysza, który jak się okazuje jest miłośnikiem nocnego nieba i pasjonuje się fotografią. Wyprawie towarzyszą spotkania i rozmowy z profesjonalnymi astronomami jak również miłośnikami rozgwieżdżonego nieba.

Grudziądzanie chcą też relacjonować zjawisko za pomocą łącza satelitarnego. Będzie ona dostępna na stronie internetowej czasopisma URANIA, grudziądzkiego planetarium oraz facebookowej stronie programu "Obserwatorium".

W wyprawie uczestniczą: Małgorzata Radomska-Misiak (dziennikarz), Tomasz Syzdół (operator kamery) oraz kierownik grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium - astrofizyk Sebastian Soberski, szef projektu.

W Polsce faza zaćmienia przypada w nocy z wtorku na środę o godzinie 1.34.


Zobacz także: Gigantyczny Superksiężyc ze szkockiej perspektywy

Źródło: STORYFUL/x-news

Polecamy