Czterdzieści ślubów i porządek w aktach

  Czterdzieści ślubów i porządek w aktach

  Rozmawiała (marz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tomasz Wołowski: - Mamy bardzo gorący koniec roku...

  Tomasz Wołowski: - Mamy bardzo gorący koniec roku...

  Rozmowa z TOMASZEM WOŁOWSKIM, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Grudziądzu
  Tomasz Wołowski: - Mamy bardzo gorący koniec roku...

  Tomasz Wołowski: - Mamy bardzo gorący koniec roku...

  - Zwykle przed świętami Bożego Narodzenia udzielacie znacznie więcej ślubów. Czy tak jest w tym roku?


  - Podobnie. Już w najbliższy piątek kilka par wstąpi w związek małżeński, ale bardziej pracowitą będziemy mieli sobotę, 23 grudnia. Udzielimy aż 12 ślubów. Jeszcze więcej, bo 14 par stanie na ślubnym kobiercu 30 grudnia, dzień przed sylwestrem. W sumie w tym miesiącu zawartych będzie w naszym USC aż 40 małżeństw. Mówimy tylko o ślubach cywilnych, gdyż wpisujemy do rejestru także śluby konkordatowe i zawierane za granicą.


  - Grudzień to szczęśliwy miesiąc dla nowożeńców i wyjątkowy także ze względu na atmosferę świąt Bożego Narodzenia.


  - Jest jeszcze jeden powód: w tym czasie zjeżdżają się rodziny, czasem z bardzo daleka, także z zagranicy. Ślub zwykle odbywa się w gronie rodzinnym i w czasie świąt najłatwiej wszystkim się spotkać. Podobnie jest w czasie Świąt Wielkanocnych i wakacji. Latem też udzielamy wielu ślubów. Najmniej w maju, niewiele we wrześniu i październiku.


  - Wiele osób w okresie świątecznym przyjeżdża do Grudziądza i załatwia przy okazji wiele spraw urzędowych. Z czym przychodzą do USC?


  - Z bardzo ważnymi sprawami. Na przykład umiejscawiają w naszym urzędzie akty urodzenia dzieci, które przyszły na świat za granicą, a także akty zawarcia małżeństw. To ważne szczególnie dla Polaków mieszkających i pracujących za granicą. Obywatele polscy, nie mając uregulowanych tych spraw, mogą mieć kłopoty z wyrobieniem nowego dowodu osobistego lub paszportu. Dlatego będąc w Grudziądzu, natychmiast tych wpisów u nas dokonują, a my, jak zwykle, mamy bardzo gorący koniec roku...


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem