Składy komisji już wylosowane. Chętnych do liczenia głosów...

  Składy komisji już wylosowane. Chętnych do liczenia głosów było więcej niż miejsc

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj w grudziądzkim Ratuszu odbyło się publiczne losowanie składów osobowych obwodowych komisji wyborczych, które 12 listopada nadzorować będą przebieg głosowania i po jego zakończeniu liczyć głosy.
  Aby uniknąć posądzeń o kumoterstwo losowania członków obwodowych komisji wyborczych odbywają się publicznie

  Aby uniknąć posądzeń o kumoterstwo losowania członków obwodowych komisji wyborczych odbywają się publicznie ©Wojciech Rzeszut

  Grudziądz w wyborach samorządowych podzielony został na 53 obwody głosowania. 48 z nich to obwody otwarte, a pięć to obwody zamknięte, które - po dwa - zlokalizowane zostały w Domach Pomocy Społecznej i Zakładach Karnych oraz jeden w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym. W każdym lokalu wyborczym pracować będzie obwodowa komisja wyborcza. W czterdziestu ośmiu przypadkach będą to ciała 9-osobowe, a w pięciu przypadkach 7-osobowe.


  Do pracy w komisjach obwodowych swoich reprezentantów zgłosiło 13 komitetów wyborczych różnych partii i ugrupowań, także takich, które nie zostały zarejestrowane w Grudziądzu, a na szczeblu centralnym bądź wojewódzkim.


  Łącznie zgłoszono 689 kandydatów do komisji obwodowych, spośród których w drodze losowania do pracy w komisjach wyłoniono 414 osób.

  Członkiem każdej komisji obwodowej, zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą, obligatoryjnie jest przedstawiciel urzędu administracji samorządowej, w przypadku Grudziądza - Urzędu Miejskiego - który nie podlega losowaniu.


  Losowanie w sali posiedzeń Ratusza, przeprowadzali członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej przy pomocy pracownic Biura Rady Miejskiej, a losowaniu z uwagą sekundowali przedstawiciele grudziądzkich komitetów wyborczych.


  Wszystkie obwodowe komisje wyborcze w Grudziądzu będą miały 467 członków. Za całodzienną pracę i w wielu przypadkach całonocne liczenie głosów członkowie komisji otrzymają wynagrodzenie w wysokości 135 zł, wiceprzewodniczący komisji - 150 zł, a przewodniczący obwodowych komisji wyborczych otrzymają po 165 zł.


  Członków komisji wyborczych czekają teraz szkolenia.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem