Plany lekcji trafią pod lupę Sanepidu

  Plany lekcji trafią pod lupę Sanepidu

  Joanna Lewandowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Inspektorzy sanitarni sprawdzą jak ułożone są plany uczniowskich zajęć. Odwiedzą kilka losowo wybranych szkół.

  - Każdego roku oceniamy plan lekcji pod względem warunków higienicznych, w jakich pracują uczniowie - wyjaśnia Joanna Urban, zajmująca się sprawami higieny dzieci i młodzieży w grudziądzkim inspektoracie sanitarnym. Inspektorzy sprawdzają, czy plany są utworzone zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Za to odpowiadają dyrektorzy szkół.


  Jakie są kryteria oceny?


  Uczniowie muszą być równomiernie obciążeni zajęciami, powinni je zaczynać codziennie mniej więcej o stałej porze, lekcje powinny być różnorodne, zajęcia z jednego przedmiotu nie mogą być łączone w kilkugodzinne bloki.

  Ważny jest również limit godzin. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej nie powinni spędzać w szkole więcej niż sześć dziennie, gimnazjaliści i licealiści mogą uczyć się godzinę dłużej. Przy maksymalnej liczbie godzin, przynajmniej jedna powinna być przeznaczona na zajęcia ruchowe, np. muzykę, wychowanie fizyczne, plastykę.


  - Dyrektorzy grudziądzkich szkół zazwyczaj prawidłowo układają plany zajęć. Jeśli zdarzają się jakieś nieprawidłowości, to dotyczą nieprzestrzegania pojedynczych kryteriów - wyjaśnia Joanna Urban. W przypadku, gdyby plan lekcji


  został negatywnie oceniony


  przez sanepid, dyrektor jest zobowiązany go poprawić. Nie musi jednak tego robić natychmiast, ma na to czas do następnego semestru. - Tylko, gdyby naruszenia były rażące, musiałby poprawić plan od razu. W Grudziądzu w ubiegłym roku szkolnym to się nie zdarzyło - tłumaczy Joanna Urban.


  Kontrole planów lekcji potrwają niemal cały rok szkolny. O tym, w których szkołach zostaną przeprowadzone decyduje przypadek.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem