Ścieżki na miarę miejskich możliwości

  Ścieżki na miarę miejskich możliwości

  Joanna Lewandowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - Podzielone chodniki? Nie tędy droga do budowy ścieżek - przekonują rowerzyści

  - Podzielone chodniki? Nie tędy droga do budowy ścieżek - przekonują rowerzyści ©Piotr Bilski

  W ostatnim czasie w Grudziądzu powstało siedemnaście kilometrów traktów dla rowerzystów. Urzędnicy są dumni. Rowerzyści uważają, że tylko zmarnowano pieniądze.
  - Podzielone chodniki? Nie tędy droga do budowy ścieżek - przekonują rowerzyści

  - Podzielone chodniki? Nie tędy droga do budowy ścieżek - przekonują rowerzyści ©Piotr Bilski

  - Nie mogę patrzeć, jak marnuje się pieniądze podatników - napisał Tomek, który założył stronę internetową dla grudziądzkich rowerzystów


  www.rowerki.oz.pl


  Jej autorzy podkreślają, że większość ścieżek nie została rzeczywiście wybudowana, lecz powstała przez podzielenie linią chodników dla pieszych i postawienie znaków informujących, że jedna połowa traktu to ścieżka rowerowa.


  Jeden z współautorów strony udał się na przejażdżkę jedną z tras.

  Chciał ją przejechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Okazało się, że aby przebyć krótki odcinek, należy 19 (!) razy zejść z roweru, po to by przeprowadzić go przez przejście dla pieszych lub pokonać brakujący odcinek. - Cała trasa pełna jest dziur i wystających betonowych kafli oraz wysokich krawężników. W końcu to niedawno był chodnik... - pisze rowerzysta.


  - Nie chcemy, aby za nasze podatki utrudniano nam poruszanie się rowerem - apelują. Podkreślają, że - ich zdaniem - przy budowie ścieżek popełniono wiele rażących błędów i złamano polskie normy techniczne.


  Swoje uwagi przedstawili już prezydentowi. - Zaproszono nas do urzędu po to, abyśmy wysłuchali, jakie to wszystko piękne i czego to się dla rowerzystów nie robi. Zaoferowałem swoją pomoc i wiedzę, ale widać to tylko utrudnia naszym urzędnikom życie. Miała być druga rozmowa, ale skutecznie się nas zbywa, odwołując ustalone terminy - wyjaśnia Tomek.


  Lepszy rydz, niż...


  Z zarzutami autorów strony internetowej nie zgadza się Cezary Oracki, rzecznik prezydenta. - Lepiej robić coś niż nic. Nikt nie mówi, że ścieżki są idealne, ale dobrze, że powstały. Nawet jeśli nie są doskonałe - mówi rzecznik Oracki. Sprawę odwołanych terminów tłumaczy:


  - Prezydent wysłuchał sugestii rowerzystów, na pewno rozważy część realnych propozycji, a kolejne spotkanie z prezydentem odbędzie się, ale dopiero po wyborach - twierdzi.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem