Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projektowanie mody to będzie nowy kierunek w grudziądzkiej szkole

(DD)
List intencyjny o współpracy podpisali Rafał Szweda, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych i Jacek Pieściński, prezes "Sary"
List intencyjny o współpracy podpisali Rafał Szweda, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych i Jacek Pieściński, prezes "Sary" Fot. Daniel Dreyer
List intencyjny w sprawie utworzenia nowej klasy technicznej podpisali szefowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz firmy "Sara".

Wielu grudziądzan na pewno pamięta, że Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich jeszcze 10 lat temu był Zespołem Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych. Ostatni rocznik technikum „odzieżowego” opuścił mury tej placówki w 2008 r. Bo brakowało chętnych do nauki.

Powrót do przeszłości

- Szukając nowych pomysłów na naszą szkołę, wracamy do tego, co było dawniej. Ale w nowej formie - mówi Rafał Szweda, dyrektor ZSG-H.

Szkoła będzie prowadziła nabór do technikum, którego absolwenci zostaną projektantami mody. Nauka prowadzona będzie w ścisłej współpracy z grudziądzką firmą „Sara”. List intencyjny w tej sprawie podpisali wczoraj dyrektor Szweda oraz Jacek Pieściński, prezes firmy odzieżowej. „Sara”, w ramach warsztatów, zapewni uczniom nowego technikum dostęp do nowoczesnych maszyn i technologii.

Na studniówce bawili się gastronomicy i hotelarze z Grudziądza [zdjęcia]

- W naszym mieście brakuje nie tylko szwaczek, ale również kadry, która potrafi projektować odzież oraz ma wiedzę, aby czuwać nad technologią jej wykonania - mówi prezes Pieściński.

Szkoła zyska uczniów, "Sara" pracowników

Choć „Sara” produkuje głównie ubrania robocze, to nowe technikum ma uczyć projektowania odzieży każdego rodzaju. - Dziś odzież robocza nie jest już szarym mundurem. Często jest bardziej zaawansowana niż zwykła odzież wyjściowa. Musi być zaprojektowana tak, aby sprostać wielu wymaganiom, a jednocześnie tak, aby klient chciał ją nosić - przekonuje prezes Pieściński.
Na tym, aby technikum rzeczywiście powstało, zależy i szkole, która zyska nowych uczniów, i firmie, która będzie miała nowych pracowników.

- Niebawem rozpoczniemy budowę nowego zakładu na terenie strefy ekonomicznej. Jego budowa zakończy się akurat gdy pierwsi absolwenci nowej klasy ukończą naukę. Chętnie ich zatrudnimy - mówi prezes Pieściński.

Sara wejdzie do strefy. Będą szyć ubrania

- Wspólnie wykształcimy pracowników kompletnych: mających i wiedzę, i umiejętności - przekonany jest dyrektor Szweda.
To, czy klasa powstanie, zależy od tego z jakim zainteresowaniem kandydatów do nauki się spotka. I szkoła, i „Sara” już planują szeroką akcję promocyjną.

"Sara" się rozwija

Firma „Sara” ma obecnie cztery zakłady produkcyjne. Dwa w Grudziądzu, z których jeden mieści się na terenie zakładu karnego, i po jednym w Ostrowie Mazowieckim oraz Czersku (również w zakładzie karnym). W tym roku „Sara” chce otworzyć dwa nowe zakłady na terenie więzień w Grudziądzu oraz w Grochowie pod Warszawą. A przymierza się również do otwarcia zakładu patronackiego w Chinach.

Obecnie „Sara” zatrudnia około 300 osób.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska