Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Precyzyjnie trafią w raka. W grudziądzkim szpitalu na chirurgii onkologicznej: radioembolizacja

Redakcja
Szpital w Grudziądzu pozyskał kolejne fundusze i kontynuuje leczenie raka przez radioembolizację
Szpital w Grudziądzu pozyskał kolejne fundusze i kontynuuje leczenie raka przez radioembolizację Maryla Rzeszut
Zabiegi radioembolizacji prowadzi szpital w Grudziądzu. Dla kogo? Dla osób z nowotworami jelita grubego i przerzutami do wątroby. Wiele osób nie wie o stosowaniu tej metody w Polsce, bo nie jest refundowana przez NFZ. Szpital w Grudziądzu zdobył fundusze zewnętrzne na te zabiegi.

Po przeprowadzonych testach w kwietniu i pierwszych pięciu zabiegach, szpital pozyskał kolejne fundusze i zamierza kontynuować leczenie przez radioembolizację.
Pacjenci mogą już teraz zgłaszać się do sekretariatu oddziału chirurgii onkologicznej, tel. 56-641-40-79.
Szpital w Grudziądzu przeprowadził w ostatnich tygodniach pierwsze zabiegi. Poszukuje kolejnych pacjentów z Grudziądza i całego kraju do radioembolizacji raka wątroby. Ma w planie 16 takich procedur.

Co to jest radioembolizacja?

- To stosunkowo nowy sposób leczenia. Podaje się promieniotwórcze pierwiastki bezpośrednio do zaatakowanego nowotworem narządu. Zabiegi te, od dłuższego czasu wykonywane na Zachodzie, w Polsce są rzadkością. Są drogie i nie refunduje ich Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawdziliśmy się jeśli chodzi o sprzęt i personel. Nasz szpital został zakwalifikowany do stałego programu radioembolizacji i będziemy te zabiegi kontynuować - zapowiada lek. med. Wojciech Wolff, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej szpitala w Grudziądzu.
Radioembolizacja czyli SIRT (Selective Internal Radiation Therapy). Chodzi w niej o precyzyjne trafienie w nowotwór i skuteczne wyeliminowanie go z oszczędzeniem sąsiadujących z nim zdrowych tkanek. Często wymaga to zastosowania niezwykle finezyjnych metod.
Już w kwietniu w grudziądzkim szpitalu przeprowadzono pięć radioembolizacji raka wątroby. Sfinansowała je firma z Wielkiej Brytanii, wytwarzająca mikrosfery z izotopem itru -pierwiastkiem stosowanym w tej metodzie. Zabiegi te, w ramach przygotowań do badania klinicznego EPOCH, nadzorowali specjaliści szkolący lekarzy na całym świecie. To bardzo innowacyjna metoda stosowana od ponad 10 lat w Europie Zachodniej, nowa w Europie Środkowo-Wschodniej.
Panowie, sprawdźcie, czy jest tętniak w aorcie. Badania usg gratis wykona szpital w Grudziądzu
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu kwalifikuje właśnie pacjentów do radioembolizacji.
- Są dwie grupy. W jednej będą pacjenci poddawani tylko chemioterapii. Druga grupa pacjentów zostanie poddana leczeniu chemioterapii oraz radioembolizacji - objaśnia Wojciech Wolf.
Zanim jednak pacjentowi zostanie podany izotop itru, zostanie on poddany badaniu arteriografii i oceny wątroby oraz badaniu naczyniowemu. Chodzi o to, aby zapobiec przedostaniu się itru do innych narządów.
Najważniejsze kryteria kwalifikacji pacjentów do badania:
- Rak jelita grubego z nieoperacyjnymi przerzutami do wątroby (nieoperacyjna choroba w obrębie jednego płata lub obu płatów), u których wystąpiła progresja choroby w wątrobie po pierwszej linii chemioterapii opartej na oksaliplatynie lub irynotekanie.
- Pacjent musi kwalifikować się do otrzymania standardowej chemioterapii drugiej linii z zastosowaniem: schematu chemioterapii opartego na oksaliplatynie lub schematu chemioterapii opartego na irynotekanie.
- U pacjenta nie mogą występować potwierdzone przerzuty pozawątrobowe. Ograniczone, nieokreślone zmiany pozawątrobowe w płucach i/lub węzłach chłonnych są dozwolone (do 5 zmian w płucach).

Czy chory kwalifikuje sie do takiego zabiegu, najlepiej skonsultować na oddziale chirurgii onkologicznej, tel. 56-641-4079.
Pacjentom spoza Grudziądza zostanie zwrócony koszt dojazdu.
Lekarze z innych miast Polski też mogą kierować pacjentów (którzy mogliby zakwalifikować się do badania i zabiegów radioembolizacji) do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska