Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura na próbę, procedury i emocje na poważnie

Redakcja
Małgorzata Kozakiewicz, Kamil Błaszczyk i Sylwia Zielińska tuż po egzaminie z języka angielskiego
Małgorzata Kozakiewicz, Kamil Błaszczyk i Sylwia Zielińska tuż po egzaminie z języka angielskiego Karolina Rokitnicka
Setki uczniów z powiatu golubsko-dobrzyńskiego i rypińskiego w tym tygodniu zmagają się z próbnymi egzaminami maturalnymi

Matura próbna jest prowadzona we współpracy wydawnictwem Operon.- W Zespole Szkół nr 1 do próbnych egzaminów przystąpiło 88 uczniów. Kładziemy duży nacisk na procedury. Chcemy, by próba przypominała jak najbardziej właściwy egzamin, który czeka uczniów w maju – informuje Dariusz Guzowski, wicedyrektor ZS1 w Golubiu-Dobrzyniu.

Stąd celem dyrektorów i nauczycieli szkół w regionie jest stworzenie warunków, jakie będą podczas majowych egzaminów. Dotyczy to przygotowania sal, wywieszania harmonogramów, działalności komisji egzaminacyjnych, sprawdzania dokumentów tożsamości przed wejściem na sale czy przestrzegania czasu trwania egzaminu. Organizacja prób jest sporym wyzwaniem organizacyjnym, ponieważ trwa rok szkolny i powołanie komisji wiąże się m.in. z organizacją zastępstw lekcyjnych za nauczycieli.

- Chociaż to tylko próba, to jest stres. Naprawdę spory był, gdy wchodziliśmy na duże sale egzaminacyjne. W przypadku próby z języków było już spokojniej, ponieważ egzamin był w małych grupach, w obecności naszej nauczycielki – uważa Małgorzata Kozakiewicz z „Wazówny”.

Uczniowie zgodnie twierdzą, że próbne egzaminy pozwalają wyciągnąć wnioski i lepiej przygotować się do właściwych.- Bardzo dobrze, że można zobaczyć, jak wyglądają egzaminy pisemne. Jakieś wyobrażanie już mieliśmy, bo za nami testy szóstoklasistów i egzaminy gimnazjalne. Szkoda, że nie ma próbnych egzaminów ustnych. Debiutować będziemy na maturze – mówi Sylwia Zielińska, uczennica „Wazówny”.

We wtorek maturzyści pisali egzamin z języka polskiego. Pojawiły się na nim fragmenty "Antygony" Sofoklesa i wiersza "Księga ubogich" autorstwa Jana Kasprowicza. Czy rozum jest siłą czy klęską? To temat wypracowania na podstawie „Antygony”. - Był dość skomplikowany – mówią uczniowie.

Maturzyści zgodnie twierdzą, że trudny był egzamin z matematyki, który odbył się w środę.- Zadania zamknięte do łatwych nie należały, a otwarte to już nawet wole nie komentować – uważa Sylwia.

Wczoraj maturzyści sprawdzali swoje umiejętności lingwistyczne.- Egzamin z angielskiego był dość łatwy. Bez problemu napisałem cały list. Choć teraz to się zastanawiam, czy tam nie było czegoś podchwytliwego – mówi Kamil Błaszczyk.

Dziś uczniowie piszą próbne egzaminy z przedmiotów dodatkowych – fizyki, biologii, geografii, historii i chemii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska