Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerska siedziba pełna inspiracji

Karolina Rokitnicka
Rada Miasta wyraziła zgodę na sprzedaż z 99-procentową bonifikatą budynku przy ulicy Brodnickiej 2. Stanie się on własnością hufca harcerskiego z Golubia-Dobrzynia.

Budynek ma 322 m2. Znajduje się tuż za Domkiem z Podcieniami. Jest jednak w opłakanym stanie. Grozi zawaleniem. By nadawał się do użytku, potrzebne są spore nakłady pracy i pieniędzy. To jednak nie zraża harcerzy. By stać się jego właścicielem hufiec ma zapłacić 1% wartości, kilkaset złotych. Choć wpływ do miejskiej kasy niewielki, to jednak korzyści jest znacznie więcej, m.in. przywrócenie dobrego stanu budynkowi, zagospodarowanie go oraz prowadzenie tu działalności na rzecz mieszkańców. Remont obiektu może pochłonąć kilkaset tysięcy złotych.

- Nasz hufiec zamierza ubiegać się o dotacje na remont obiektu, a także organizację zajęć dla mieszkańców miasta, nie tylko harcerzy. Nawiązaliśmy już kontakt z konserwatorem zabytków. Chcemy także aplikować o wsparcie do Ministerstwa Kultury. Spore szanse upatrujemy też w projekcie „Pracownie inspiracji”, który przygotowała Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP – informuje komendant Hufca ZHP Golub-Dobrzyń.

Chorągiew zamierza utworzyć w województwie 10-14 lokali do prowadzenia w ramach projektu, zajęć dla dzieci i młodzieży nie tylko zrzeszonych w organizacji, a także miejsca do spotkań integracyjnych z udziałem rodzin. Wśród przewidywanych lokalizacji wymienia się: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Brodnicę, Golub Dobrzyń, Inowrocław, Grudziądz, Tucholę, Solec Kujawski, Chełmżę, Koronowo, Nakło nad Notecią, Kijewo-Królewskie, Barcin/Żnin.

- W ramach remontów planuje się kompleksowy remont pomieszczeń celem przystosowania ich do wymogów edukacyjnych oraz wymogów dostępności dla osób niepełnosprawnych w celu zapewnienia szerokiego uczestnictwa dzieci i młodzieży w zajęciach programowych oferowanych w ramach Pracowni Inspiracji – informuje Chorągiew ZHP.

Ponadto pracownie mają być wyposażone sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych, np. komputery, tablice interaktywne, instrumenty muzyczne, sprzęt video czy gry. Projekt zakłada także przeszkolenie instruktorów i organizację cotygodniowych zajęć. Planowane jest m.in. stworzenie pracowni medialnych, twórców czy kreatywności.

- Wspólnym mianownikiem wszystkich zajęć jest inspirowanie do różnorodnych aktywności, budowanie warsztatu, rozwijanie wyobraźni i pasji. Przed Pracowniami stawiamy wzywanie, by zajęcia były unikalne, a jednocześnie bardzo aktualne, pożądane i wynikające wprost z potrzeb odbiorców. Zrealizowanie takich założeń wymaga współpracy i zaangażowania specjalistów i profesjonalistów – psychologów, fotoreporterów, aktorów, dziennikarzy, instruktorów sportów, informatyków, licencjonowanych przewodników – czytamy w opisie projektu.

Realizacja przedsięwzięcia jest planowana na przyszły rok.

Pierwszy punkt projektu, który zakładał uregulowanie prawa właśnosciowego do lokalu, harcerze z Golubia-Dobrzynia mają już za sobą. - Jeśli uda nam się zakwalifikować do grona uczestników projektu realizowanego przez Chorągiew Wojewódzką, to prace mogłyby ruszyć już wiosną – dodaje Szymon Wiśniewski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska