Zamiast dyskoteki

  Dariusz Guzowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W gminie Golub-Dobrzyń przybywa wyremontowanych świetlic wiejskich. Najczęściej są to remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, które służą jednocześnie paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i działaczom Rad Sołeckich. Ostatnio oddaną do użytku jest świetlica we Wrockach. Kolejne prace prowadzone są Nowogrodzie.

  Wiele z budynków dawnych remiz powstało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ich los był różny, służyły przede wszystkim jako bazy sprzętu lokalnym działaczom OSP. Często próbowano też zarabiać na wynajmie tych lokali, w wielu były sale przygotowane do imprez. Niestety, tak traktowane, często popadały w ruinę. Teraz przyszedł dla nich dobry czas. W wielu gminach realizowany jest program "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Z tej okazji skorzystali też samorządowcy z gminy Golub.


  - Świetlica we Wrockach mieści się w budynku, który najbardziej ucierpiał kilka lat temu - mówi Jacek Foksiński, wicewójt gminy Golub-Dobrzyń. - W latach dziewięćdziesiątych wydzierżawiony był na dyskoteki. Można śmiało powiedzieć, że w tym czasie został zdewastowany.


  Prace remontowe rozpoczęto pod koniec czerwca, pochłonęły 306 tysięcy złotych. Dotacja z programu "Odnowa wsi" wyniosła 143 tysiące. Pozostałe pieniądze zabezpieczył gminny samorząd. Koszty remontu nieco wzrosły, gdy w trakcie kolejnych robót, okazywało się, co jeszcze trzeba naprawić. Wymieniono poszycie dachu, stary eternit zastąpiła estetyczna blachodachówka, budynek docieplono, wyremontowano toalety, a w sali tanecznej położono nową podłogę. Zainstalowano również centralne ogrzewanie.


  - Doszło kilka prac w czasie remontu. Okazało się, że nie warto było zostawiać starych elementów budynku, gdy większa jego cześć zyskiwała nowy blask - podsumowuje wójt Edward Dębiec. - Świetlica służyć będzie społeczności Wrock i Pląchot. Pomożemy też mieszkańcom tych wsi w powołaniu do życia miejscowego stowarzyszenia, które skupi lokalnych społeczników.


  Takie stowarzyszenia działają skutecznie w Sokołowie, Gałczewku, Nowogrodzie, Węgiersku i Skępsku. Jeśli do tego mają miejsce na spotkania i organizację różnych imprez, to społeczności wiosek integrują się i podejmują coraz więcej inicjatyw. Podobne potrzeby mają Nowogrodzianie. Oni też otrzymają wsparcie, ich świetlica będzie remontowana do 20 listopada. Prace pochłoną 100 tysięcy złotych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem