Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z biernością

Dariusz Guzowski
W golubsko-dobrzyńskim Powiatowym Urzędzie Pracy od poniedziałku trwa nabór do udziału w projekcie "Koniec z biernością - czas wrócić do pracy". W październiku weźmie w nim udział 10 osób.

Dzięki programowi osoby pozostające ponad dwa lata bez zatrudnienia, mogą podnosić lub zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Znaczną cześć kosztów projektu ponosi Europejski Fundusz Społeczny (184 tys. zł). Pozostałe 46 tys. zł wyłoży pośredniak ze swojego budżetu. Środki wystarczą na zaktywizowanie zawodowe 64 osób. Pochodzą z konkursu organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Oferta skierowana jest do szczególnej grupy bezrobotnych. Mogą korzystać z niej osoby w wieku powyżej 25 lat, które zarejestrowane są w urzędzie pracy nieprzerwanie przez ostatnie dwa lata i jednocześnie korzystają z opieki społecznej. Dla nich przewidziano warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, które mają pomóc w radzeniu sobie na rynku pracy, zwiększyć samodzielność oraz umiejętność poszukiwania pracy.

- Piętnaście osób objętych programem będzie podnosić kwalifikacje podczas przygotowanych szkoleń - mówi Monika Sadowska. - Natomiast 49 osób, które nie posiadają kwalifikacji jakich wymaga rynek, odbędzie półroczne przygotowanie zawodowe w miejscu pracy.

Od poniedziałku trwa rekrutacja. Dotychczas zgłosiło się więcej pracodawców niż bezrobotnych zainteresowanych stażem. Są miejsca dla hydraulików, operatora maszyn wyszywających, stolarzy, szwaczek, krojczego, magazynierów i operatora maszyn do produkcji tworzyw sztucznych.

- W październiku uruchomimy 10 miejsc na przygotowanie zawodowe w miejscu pracy - zapowiada wicedyrektor PUP Beata Kremer. - Jest spora liczba wniosków, preferujemy pracodawców, którzy gwarantują zatrudnienie po upływie półrocznego przygotowania zawodowego.

Udogodnieniem dla pracodawców jest możliwość wybrania konkretnej osoby. Mogą oni we wniosku wskazać swojego kandydata. Jeśli ten spełni warunki projektu, zostanie zakwalifikowany. Dotychczas najwięcej ofert spłynęło z Golubia-Dobrzynia i Kowalewa.

Projekt będzie realizowany przez kolejne miesiące. Następne staże będą uruchamiane co miesiąc, dziewięć od listopada, 15 od grudnia i kolejne 15 od stycznia przyszłego roku. Również dla 15 osób przewidziano szkolenia. Te zorganizowane będą w drugim kwartale 2007 roku. Jeszcze nie wiadomo, jakich zawodów będzie można się nauczyć. To zależy od potrzeb rynku. Wciąż brakuje spawaczy i operatorów wózków widłowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska