Urodzinowy prezent

  Tekst I Fot. Karolina Rokitnicka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Urodzinowy prezent
  Budynek Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu kończy w tym roku 100 lat. Niestety, znak czasu jest już widoczny na murach. Przybrudzonej cegły i brakujących fug nie da się ukryć. Jubilat ma to szczęście, że doczekał się prac konserwatorskich.
  Urodzinowy prezent

  - Obejmują one bardzo szeroki zakres: najpierw konieczne były badania identyfikujące użyte materiały, wstępnie wzmocniono osłabione i popękane partie muru, usuwane są mchy, porosty i wtórne uzupełnienia, w tym m.in. fugi, następnie powierzchnia zostanie oczyszczona i uzupełniona - zdradza Artur Niklewicz, dyrektor placówki.


  Położone zostaną nowe tynki oparte na wapnie trasowym i fugi z zaprawy mineralnej. Po wyczyszczeniu cegła zostanie zabezpieczona specjalnym środkiem, który uchroni ją przed wilgocią. Woda już nie będzie wsiąkała w mury, a po nich ściekała. Z budynku znikną też reklamy. Na ścianie frontowej pojawi się herb miasta. W ramach przedsięwzięcia konieczne jest też wykonanie pełnej dokumentacji konserwatorskiej i fotograficznej.


  By rozwiązać problem wilgoci w budynku chodnik zostanie odsunięty od ścian obiektu o 50 cm, dzięki temu możliwe będzie wykonanie drenażu i systemu odprowadzenia wody. Opaska wokół budynku zostanie wysypana drobnym kamieniem.


  Prace wykonuje firma "Artkons" Jacka Kłosińskiego, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu. Prace mają zakończyć się do 30 września.


  W drugiej połowie października planowane jest zorganizowanie imprezy z okazji 100-lecia budynku. Dowiedzieliśmy się, że ma przyjechać Kuba Sienkiewicz oraz kabaret "Poczekalnia".


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem