Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń
  Z wdzięczności pożarnikom

  Z wdzięczności pożarnikom

  Dariusz Guzowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu działa od początku roku. Efektem jego pracy jest zebranie pieniędzy, dzięki którym przygotowano sztandar i uroczystość jego nadania. Ta odbędzie się w sobotę 9 września na Placu Tysiąclecia. Rozpocznie się w południe mszą świętą w dobrzyńskim kościele.

  - Wielokrotnie przekonaliśmy się, że strażacy wykazują się wielka ofiarnością, odwagą i zaangażowaniem przy wykonywaniu trudnych często powinności wobec społeczeństwa. Dzięki naszym strażakom czujemy się bezpieczni w powiecie i przeświadczeni, że tak samo czuwają nad nami, jak ich patron, święty Florian - pisała w apelu społecznego komitetu fundacji jego przewodnicząca Henryka Zawadzka. - Sztandar ufundowany przez społeczeństwo stanie się symbolem trwałego związku tej grupy zawodowej ze społeczeństwem, a także patriotycznym elementem ceremoniału podczas świąt państwowych, służbowych i innych uroczystości.


  Na sztandarze wyszyto daty 1956 - 2006.

  To dla pamięci o początku rozwoju w powiecie golubsko-dobrzyńskim zawodowych struktur straży pożarnej. Pięćdziesiąt lat temu powstała w Golubiu-Dobrzyniu komenda powiatowa, którą dowodził wówczas asp. Zdzisław Brzóska. Od lat siedemdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych działała komenda rejonowa. Później w Golubiu-Dobrzyniu pozostawiono tylko jednostkę ratowniczo-gaśniczą. Kolejna komenda powiatowa działa ponownie od 1999 roku. Powstała w czasie ostatnich zmian administracyjnych w kraju, czyli od momentu stworzenia nowych województw i powiatu.


  Dzisiejsza komenda dowodzona jest przez mł. bryg. Krzysztofa Michałowskiego. Przełomem w jej rozwoju było wybudowanie nowej strażnicy. Nowoczesny budynek usytuowany przy ulicy Lipnowskiej oddano do użytku w 2003 roku. Obecnie pracuje tam 46 strażaków. W sobotę odbędzie się ich święto.


  Nadanie sztandaru komendzie będzie też świętem mieszkańców miasta i powiatu. Po uroczystej mszy świętej wszyscy spotkają się przed pomnikami pamięci narodowej na Placu Tysiąclecia. Uroczystość poprowadzi kpt. Zbigniew Miciak, dowódca golubskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Uświetni ją defilada, w której uczestniczyć będą miejscowi strażacy oraz kompania reprezentacyjna ze Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy. Jako kompania towarzysząca wystąpi też pododdział Wojska Polskiego z Garnizonu Toruńskiego. Całość uświetni występ orkiestry Pomorskiego Okręgu Wojskowego.


  W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele Komendy Głównej PSP, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawiciele samorządów. Sztandar poświęci kapelan pożarników województwa kujawsko-pomorskiego ks. Zenon Rutkowski. Później przekazany zostanie komendantowi powiatowemu. Uroczystość zakończy koncert orkiestry dętej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem