Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz przewodnik

Dariusz Guzowski
Wśród zainteresowań proboszcza ks. Pawła Piesika ważne miejsce zajmują historia i historia sztuki. Swoim hobby ksiądz potrafi zarazić też innych. Dlatego w miarę możliwości udostępnia kościół tym, którzy chcą poznać ten gotycki zabytek kultury sakralnej.

Golubski kościół zbudowany został na początku XIV wieku. Jego architektura jest przykładem średniowiecznego gotyku, natomiast wyposażenie pochodzi z XVII wieku, to przykłady sztuki barokowej. Warto odwiedzić świątynię, by zobaczyć kamienne kropielnice, późnogotycki krucyfiks czy ścienne malowidło z około 1500 roku, przedstawiające Chrystusa w Ogrójcu. Z późnego renesansu pochodzi dzwon, który upamiętnia pobyt w Golubiu Zygmunta III Wazy. To tylko część z zabytków, jakie w świątyni można znaleźć.

Tajemnicą księdza proboszcza jest specjalny notes, w którym gromadzi on ciekawostki o kościele i jego zabytkach. Początkowo były to luźne notatki, jednak z czasem powstał pokaźny notatnik z licznymi dopiskami, zdjęciami wycinkami.

Teraz, gdy przybywa turystów, notes często się przydaje.

- Wiedzę o kościele i jego historii czerpię z różnych źródeł, na przykład z dawnego niemieckojęzycznego opracowania Plehna - _mówi ksiądz Paweł Piesik. - Chętnie oprowadzam po kościele. Często zdarza się, że turyści zwiedzający Zamek Golubski, chcą zobaczyć inne zabytki miasta. Wówczas przewodnicy z zamku kontaktują się ze mną telefonicznie i zapowiadają zwiedzających. _

Warto więc zejść z zamkowej góry na golubski rynek i odwiedzić świątynię. Ta zresztą od początku z warownią jest związana. Parafia należy do najstarszych na Ziemi Chełmińskiej. Gdy Krzyżacy wybrali Golub na siedzibę komturii, zdecydowali również, że powstanie tu murowany kościół. Na jego potrzeby przekazali cztery łany ziemi. __

- Turyści bardzo często pytają o kościół - mówi zamkowy przewodnik Katarzyna Mrozek. - Zaczynają od zwiedzania zamku i szukają innych zabytków. Ksiądz Piesik nigdy nie widzi problemu w udostępnieniu kościoła do zwiedzania. Gdy tylko ma czas, chętnie oprowadza po świątyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska