Domy pięknieją

  tekst i fot. karolina rokitnicka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Domy pięknieją
  <b>Choć istnieją od wielu lat dopiero w ciągu minionych osiemnastu miesięcy zaczęły działać. Mowa o golubskich wspólnotach mieszkaniowych, które same wybierają zarządców, zwiększają składki na fundusz remontowy, zaciągają kredyty i remontują swe obiekty.
  Domy pięknieją

  Nikt już w Golubiu nie pamięta, kiedy to dokładnie wspólnoty mieszkaniowe, w których udział ma miasto, powstały. Nikt też nie potrafi powiedzieć, co przez te wszystkie lata robiły. Członkowie zgodnie twierdzą, że płacili czynsze swemu zarządcy - Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu i na tym sprawa się kończyła. Nie było mowy o remontach czy jakiś unowocześnieniach.


  - Powstały ogromne zaniedbania. Dachy są do wymiany, elewacje straszą przyjezdnych, okna i drzwi już dawno powinny zostać wymienione. W ciągu trzech czy czterech lat nie da się tych zaniedbań nadrobić - mówi burmistrz Golubia-Dobrzynia, Roman Tasarz.


  Osiemnaście miesięcy temu miasto zwinęło parasol ochronny nad MZK, spółka przegrała konkurencje na wolnym rynku. Zaczęła się akcja uświadamiająca członków wspólnot.


  - Zaczęliśmy organizować spotkania, mówiliśmy o możliwościach i prawach wspólnot. Mieszkańcy zrozumieli, że tylko od nich zależy wybór zarządcy, że mają prawo kontrolować swoje pieniądze, zaciągać kredyty i decydować na co je przeznaczą. Wiele wspólnot już z tego korzysta. Cieszę się, że wzięli sprawy w swoje ręce - mówi Rafał Malinowski z referatu Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury w golubskim magistracie.


  Większość wspólnot wybrała na zarządcę firmę Invest Satelit. Część zdecydowała się na inne rozwiązania: blokiem przy Nowej 8 kieruje zarząd właścicielski (mieszkańcy), obiektami przy Kościuszki 8 a i Katarzyńskiej 7 zarządza Dariusz Fenski z Jajkowa. Ważne jest to, że wspólnoty w razie niezadowolenia z zarządcy zawsze mogą go zmienić.


  - My nie narzucamy wspólnotom zarządcy. Wybór należy zawsze do mieszkańców. Podczas głosowań miasto opowiada się za tym, kogo preferuje większość - twierdzi Tasarz.


  Efekty reaktywacji wspólnot już są widoczne. Wiele z nich zainwestowało w swoje obiekty, by zmniejszyć koszty eksploatacji (wymiana okien, drzwi, ocieplanie budynków, remonty elewacji, instalacja "danfosów"). Zaciągnięte kredyty mogą się więc szybko spłacić. Za najaktywniejsze wspólnoty władze miasta uznały Szkolną 24, Kościuszki 8, Sportową 2, Plac Tysiąclecia 19 i Piłsudskiego 21.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem