Tylko... pracować nie ma komu

  Tylko... pracować nie ma komu

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Firma, która remontuje budynek muzeum, zatrudnia bezrobotnych z miasta, bo do tego się zobowiązała. Wraz z początkiem lata zaczęły się jednak problemy z obsadą.

  W grudniu ub. roku na budowie pracowało 16 rypinian, w marcu 13, a w czerwcu i lipcu zaledwie siedmiu.


  - Dwóch jest na chorobowym od miesiąca, jednego już tydzień nie ma, w czwartek kolejny został zwolniony za porzucenie pracy - rozkłada ręce właścicielka firmy Barbara Kania. - Wcześniej człowiek, do którego miałam ogromne zaufanie i który miał wszystkie klucze od pomieszczeń o godz. 5.00 wraz z kolegą został przyłapany na kradzieży.


  Wiceburmistrz Tomasz Kosiński, który nadzoruje miejskie inwestycje i nieraz pomaga wykonawcom w poszukiwaniu miejscowych pracowników czasem zastanawia się czy w Rypinie rzeczywiście jest bezrobocie.


  - Gołym okiem widać, że osoby zaterestrowane w pośredniaku pracują na czarno. Zwłaszcza w sezonie letnim - mówi.


  Firma remontująca muzeum pracuje siłami swoich ludzi. Na razie prace odbywają się w środku, bo wysokie temperatury wstrzymały wykonanie elewacji. Osadzane są więc parapety, wykonywane okładziny ścian i płytkowane podłogi. Oprócz robót zewnętrznych, zostało do wykonania powieszenie grzejników i wykończeniówka.


  Wcześniej wykonano wszystkie roboty rozbiórkowe konstrukcji wewnątrz budynku, przeprowadzono naprawy, wzmocnienia i uzupełnienia ścian. Wymienione zostały wszystkie stropy z drewnianych na żelbetowe gęstożebrowe, wykonano również konstrukcje żelbetowych klatek schodowych. Wykonano też instalację centralnego ogrzewania, instalację wodno-kanalizacyjną i p.poż.


  Modernizacja Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej prowadzona jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej - 75 proc. wartości inwestycji pokryją środki ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, 10 proc. da budżet państwa, a resztę sfinansuje samorząd. Całkowita wartość obecnego etapu robót wynosi 1 mln 55 tys. zł. Zakończy się on w grudniu br.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem