To wszystko dla pielgrzymów

  To wszystko dla pielgrzymów

  Dariusz Guzowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  230 tys. zł wyda gmina Zbójno na zmodernizowanie centrum Obór. Powstało już oświetlenie wzdłuż drogi prowadzącej do klasztornej bramy. Budowane są chodniki, parkingi, wiaty przystankowe. Wszystko nawiązuje stylem do zabytkowego sanktuarium.

  - Wszystkie prace uzgadniane były z konserwatorem zabytków, cały teren wokół klasztoru chcemy tak zagospodarować, aby estetycznie pasował do sanktuarium - zapowiada wójt Zbójna Grzegorz Tułodziecki. - Prace są współfinansowane ze środków sektorowego programu operacyjnego, który rozdziela unijne wsparcie.


  Obory mają być ładniejsze i bezpieczniejsze. Dlatego nielegalne wysypisko śmieci znika, a na jego miejscu pojawiają się chodniki z granitowej kostki, dwadzieścia lamp oświetleniowych już stoi, gotowe są również parkingi dla aut osób niepełnosprawnych, wykańczany jest przystanek autobusowy. Niebawem ustawiane będą ławeczki. Prace potrwają do połowy września.


  - Realizujemy pierwszy element większej koncepcji, która została wcześniej przez nas opracowana - zapowiada Jerzy Żuchowski, zajmujący się w Urzędzie Gminy sprawami budowlano-inwestycyjnymi. - Do 15 września zakończymy te prace. W przyszłym roku powstaną na przykład kolejne parkingi.


  W Oborach rozwija się kult związany z Matką Bożą. Do niewielkiej wsi pielgrzymują pątnicy z całej Polski. W soboty lub niedziele wokół klasztoru parkuje nawet do 40 autokarów. Dlatego ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających sanktuarium prowadzone są prace poprawiające stan ulic, parkingów i chodników. Po za tym włodarze gminy chcą po prostu zadbać o centrum miejscowości, która stała się turystyczną wizytówką gminy.


  HISTORIA


  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej oraz klasztor karmelitów z XVII w. położone są na oborskim wzgórzu. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej. Oborska Pieta ma już ponad 600 lat. Wykonana jest z drewna lipowego, a pochodzi z ostatnej dekady XIV wieku. 18 lipca 1976 roku koronował ją Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem