Dializy po europejsku

  Dariusz Guzowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dializy po europejsku
  Stacja dializ działa w Golubiu-Dobrzyniu od 2001 roku. Początkowo prowadziła ją firma ?Dializa Polska?. Obecnie właścicielem stacji jest firma ?Avitum?. Ta postawiła na rozwój. Na początku miesiąca oddała do użytku nowy budynek, w którym obsługiwani są pacjenci. Dzisiaj jest ich 63, docelowo może być nawet 120.
  Dializy po europejsku

  gcross


  gcross- Rozwój jest wynikiem zwiększającej się liczby pacjentów oraz podnoszenia jakości opieki - wyjaśnia kierownik stacji Ryszard Trafny. - Uważam, że obecnie osiągnęliśmy naprawdę europejski poziom świadczenia usług. Znacznie podnieśliśmy standard wyposażenia stacji. To przykład na nowoczesną medycynę w małym miasteczku.


  " Avitum " to cześć międzynarodowego konsorcjum, które w Polsce prowadzi kilkanaście podobnych stacji. Działa w kilku krajach. Golubsko-dobrzyńska placówka to stacja dializ i poradnia nefrologiczna. Wcześniej dzierżawiła budynek powiatowy. Teraz na wydzierżawionym gruncie, przy Szpitalu Powiatowym, wybudowała nową siedzibę. W starym budynku rozwijana będzie poradnia oraz oddział dializ otrzewnowych, w nowym działa już stacja chemodializ. Od września ruszyć ma również odcinek szpitalny. Możliwa będzie hospitalizacja osób, u których leczone będą choroby nerek. Ruszy też oddział dializy otrzewnowej. To metoda oczyszczania organizmu, którą pacjent wykonuje w domu. Wygodna dla pacjentów aktywnych, na co dzień pracujących dorosłych czy dzieci chodzących do szkoły.


  Nowa stacja posiada dwie sale dializacyjne, rozbudowaną cześć administracyjną i zaplecze dla pacjentów.

  Docelowo może z niej korzystać stu dwudziestu chorych. Jak pokazują europejskie statystyki ludzie żyją dłużej. Często w starszym wieku są dializowani. Golubsko-dobrzyńska inwestycja wybiega znacznie w przyszłość.


  " Avitum " jest też liczącym się pracodawcą. Zatrudnia siedmiu lekarzy, piętnaście pielęgniarek, cztery salowe, sekretarkę medyczną i pracownika technicznego. Pacjentów do stacji dowozi firma transportu sanitarnego. Z jej usług korzystają mieszkańcy powiatu golubsko-dobrzyńskiego, wąbrzeskiego, brodnickiego, rypińskiego i częściowo lipnowskiego.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem