Niebezpieczne promienie

  Niebezpieczne promienie

  Dariusz Guzowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Niebezpiecznie jest już w lasach, równie źle na przydrożnych rowach, a niebawem problem pojawi się na polach. Słońce powoduje suszę, która sprzyja powstawaniu pożarów. <b>

  - Sytuacja w lasach monitorowana jest na bieżąco przez odpowiednie służby leśne, te codzienne informują straż o stanie wilgotności - mówi mł. bryg. Krzysztof Michałowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu. - Duży problem stanowią też przydrożne rowy. Zalega w nich wyschnięta trawa, która nie została w porę skoszona lub pozostała w rowie po skoszeniu. To znakomity materiał palny. Teraz nawet niedopałek wyrzucony z samochodu może od razu spowodować pożar. Najlepiej z tym problemem poradzono sobie na drogach gminnych, natomiast stan tras powiatowych i wojewódzkich pozostawia sporo do życzenia.


  Jest niebezpiecznie, choć po nocy pozostaje jeszcze w ściółce czy na trawie rosa.

  Ta utrzymuje nieco wilgoci do południa. Później, do wieczora, jest bardzo sucho. Warto o tym pamiętać, organizując wypoczynek przy grillu czy wykonując prace budowlane bądź gospodarcze. Teraz wystarczy iskra, by zaprószyć ogień.


  Sytuacja może ulec pogorszeniu, gdy dojrzeje zboże na polach. Wówczas każdy zaprószony ogień może łatwo przenosić się z przydrożnego rowu na pola lub tereny leśne.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem