Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w gminie Golub-Dobrzyń

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Nauczycielki, dyrektor i uczennica Szkoły Podstawowej w Lisewie, prezentuje jej ofertę.
Nauczycielki, dyrektor i uczennica Szkoły Podstawowej w Lisewie, prezentuje jej ofertę. KR
Władze gminy Golub-Dobrzyń zorganizowały konferencję na temat reformy oświaty w gminnych szkołach.

W gminie jest pięć publicznych szkół podstawowych, jedna niepubliczna oraz gimnazjum. Wraz z ustawą, która zakłada wygaszanie gimnazjów pojawiło się wiele pytań i wątpliwości.

Są pytania
Czy będzie likwidacja jakiejś szkoły podstawowej, co z budynkiem i nauczycielami gimnazjum? - to tylko część wątpliwości kadry pedagogicznej, uczniów, ich rodziców i mieszkańców. Podczas konferencji każda ze szkół prezentowała swą ofertę. Była mowa o programach wychowawczych, metodach nauczania, bazie, wyposażeniu, innowacjach, zajęciach pozalekcyjnych… Wszystkie szkoły podstawowe w gminie, zaproponowały, że od nowego roku szkolnego będą placówkami ośmioklasowymi. Również władze gminy popierają takie rozwiązanie.

- W naszych szkołach jest pewien zapas miejsca. Pozwoli to na zwiększenie liczby oddziałów. Nie jesteśmy za likwidacją żadnej szkoły. Obawiamy się, że to mogłoby spowodować przepełnienie w pozostałych placówkach i zmniejszenie komfortu – mówił mówił wójt Marek Ryłowicz.

Również szef Rady Gminy Bogdan Jagielski zaznaczył: - Nie ma opcji na likwidację żadnej szkoły.

Co z budynkiem gimnazjum?
Skoro, szkoły zostaną na swoim miejscu, zrodziło się pytanie co z budynkiem i kadrą gimnazjum w Gałczewie. - Mamy pięć propozycji. Pierwsza to utworzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej z oddziałami sportowymi. Nabór chcemy zorganizować do klasy I, IV i VII. Kolejna propozycja to powstanie ośrodka szkoleniowo-sportowego. Mamy bazę do uprawiania sportu, 60 miejsc noclegowych, kadrę oraz kontakty ze związkami sportowymi. Trzecia propozycja to stworzenie samodzielnego przedszkola. Obecnie jest w Gałczewie oddział przedszkolny. Chcemy także utworzyć szkołę średnią jakiej nie ma w naszym powiecie, z klasą sportową, mundurową, a jeśli będzie zainteresowanie to także informatyczną i dwujęzyczną. Piąta propozycja to utworzenie przedszkola terapeutycznego niepublicznego prowadzonego przez fundację – poinformowała dyrektor Gimnazjum Maria Gregorowicz.

Prowadzenie szkół średnich to kompetencja powiatów. Władze gminy przygotowują wniosek do Starostwa Powiatowego o zgodę na utworzenie szkoły gminnej.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Nowa sieć, żłobek i doposażenie
- My nie chcemy wygaszać-likwidować gimnazjum. Sporo wysiłku zostało włożone w jego powstanie, rozwój, budowę bazy. Jednak musimy wdrożyć reformę w życie, pamiętając o uczniach, nauczycielach, budynkach. Proponujemy nową sieć szkół. Pracujemy nad nowymi obwodami, bo w ostatnich latach mocna zmieniła się sytuacja demograficzna gminy, rozwijają się miejscowości przy mieście. Za ponad milion złotych chcemy doposażyć placówki. Zaplanowaliśmy m.in. dodatkowe atrakcyjne zajęcia, rozwój oferty przedszkolnej i utworzenie żłobka w Ostrowitem – dodaje wójt Marek Ryłowicz.

Od nowego roku planowane jest m.in. wydłużenie godzin pracy oddziału przedszkolnego w Nowogrodzie. Obecnie jest on czynny w godz. 8-13. Ma być od godz. 6.30 do 16.30. Zaproponowano dwie grupy.

Pomysły władz gminy pozytywnie ocenia prezes oddziału ZNP w Golubiu-Dobrzyniu Iwona Smużyńska: - To naprawdę dobra informacja jak gmina chce wdrażać reformę. Widzę, że ma się tu na uwadze nauczycieli.My nie jesteśmy sejmem - nie popieramy reformy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska