Uzdrowisko chce być pomnikiem historii

  Uzdrowisko chce być pomnikiem historii

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Uzdrowisko chce być pomnikiem historii
  Na razie uzyskano rekomendację Rady Ochrony Zabytków.
  Uzdrowisko chce być pomnikiem historii
  Zabytkowy ciąg technologiczny produkcji ciechocińskiej soli ma szansę znaleźć się na liście Pomników Historii. Otrzymał już pozytywną rekomendację Rady Ochrony Zabytków.

  Na liście jest 70 zabytków
  Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Wpisuje się na nią zabytki nieruchome o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  O wpisanie na listę ciągu technologicznego, w którym są fontanna Grzybek z ujęciem solanki, tężnie i Warzelnia Soli zabiega Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA.

  - Przygotowaliśmy bardzo obszerne materiały. Już wiemy, że Rada Ochrony Zabytków wydała pozytywną rekomendację. Musimy jednak dokonać pewnych uzupełnień, dotyczących „Grzybka” - nie ukrywa Marcin Zajączkowski, prezes PUC SA.

  Te uzupełniania to konieczność wpisania zabytkowej fontanny do rejestru zabytków. Trudno powiedzieć, dlaczego dotychczas to się nie udało. Obiekt istnieje od 1925 roku. Wcześniej podejmowano bezskuteczne próby wpisania go do rejestru zabytków.

  - Jestem dobrej myśli, wszystkie potrzebne materiały zostały złożone, decyzja powinna być lada dzień - powiedział nam prezes Zajączkowski.  Jak to się robi
  Wniosek o wpisanie na listę Pomników Historii składa się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które kieruje go do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ten prosi o opinię Radę Ochrony Zabytków. To najistotniejsza opinia. W sprawie ciecho-cińskiego wniosku Rada wydała rekomendację, by uznać ciecho-ciński ciąg technologiczny za Po-mnik Historii. Dalsza procedura zależy od wpisu „Grzybka” do rejestru zabytków.

  Do niedawna mieliśmy 60 Pomników Historii, wśród nich trzy z Pomorza i Kujaw: rezerwat archeologiczny w Biskupi-nie, Chełmno (stare miasto) oraz Toruń (stare i nowe miasto). Stara się o wpis Grudziądz. W środę (15 bm.) Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dokumenty dotyczące kolejnych 10 zabytków uznanym za Pomniki Historii. Nie ma wśród nich obiektów z naszego województwa.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 23 »