Nie sprawdzał, bo nie potrafił?

  Nie sprawdzał, bo nie potrafił?

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Przed sądem w Chojnicach stanął Klemens G., były dyrektor Zespołu Szkół nr 8. Uważa się za niewinnego, ale nie złożył wyjaśnień. Prokurator zarzuca mu niedopełnienie obowiązków.

  Sprawa "ósemki" ciągnie się dwa lata. Chojniczanami wstrząsnęły informacje, że dwie księgowe: Elżbieta Z. i Urszula Ł., ze szkolnej kasy wyprowadziły ponad pół miliona złotych.


  Z trzema zarzutami


  We wtorek chojnicki prokurator na polecenie Prokuratury Okręgowej ze Słupska, która prowadzi proces, odczytał akt oskarżenia wobec Klemensa G. Padły aż trzy zarzuty, najważniejszy to niedopełnienie obowiązków. Były dyrektor nie kontrolował swojej księgowej. Okazało się, że ta nie prowadziła nawet ksiąg rachunkowych. Drugi zarzut to złamanie prawa przez wypłacenie sobie 11 tys. zł za organizowanie w szkole zajęć dla studentów Politechniki Koszalińskiej. G. podpisywał też zawyżone druki przelewowe.


  Zeznania z prokuratury


  Obrońca Klemensa G.

  mówił, że jego klient nie miał zakresu czynności i wystąpił z wnioskiem o zwrócenie aktu oskarżenia o uzupełnienie do Prokuratury Okręgowej. Sąd odmówił, wcześniej prokurator zauważył, że mimo braku zakresu, dyrektor i tak zobowiązany był do nadzoru. Wynika to z ustawy o finansach publicznych i rachunkowości.


  Wobec tego, że oskarżony odmówił składania wyjaśnień, przed sądem odczytano jego wcześniejsze zeznania w prokuraturze. Wynika z nich, że mimo iż wiedział, że są nieścisłości z przekazywaniem składek na ZUS, to nie zajmował się tym. Ostatecznie złożył o tym zawiadomienie. Tłumaczył się, że "nie znał się na tym". Kolejna rozprawa 28 września. Proces będzie długi, bo do przesłuchania jest wielu świadków.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Ada Fijał i jej sposób na promienny wygląd. Zobacz!

  Ada Fijał i jej sposób na promienny wygląd. Zobacz!