Dotknąć historii

  Dotknąć historii

  Rozmawiała BARBARA ZYBAJŁO

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  z Barbarą Zagórską dyrektorką Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach
  Dotknąć historii

  - W piątek fosę i mury opanują rycerze. Takich imprez chyba w Chojnicach brakowało.


  - Chcemy, żeby średniowieczne spotkanie z drużyną wojów piastowskich "Jantar" przyciągnęło mieszkańców do muzeum. To będzie festyn, ale i drzwi otwarte naszej placówki. Chętnie opowiemy o ciekawostkach i pozwolimy zajrzeć niemal w każdy kąt, bo to też świetna okazja, żeby pokazać nasze zbiory. Impreza odbywa się w ramach Dni Powiatu - to dwudniowe święto, a piątek będzie miał historyczny akcent.


  - W programie nawet plucie ogniem. W fosie będzie się działo.


  - Zaczniemy paradą średniowiecznych wojów ulicami miasta, będzie wybijanie pamiątkowej monety, pokaz bitwy wojów Bolesława Chrobrego z Rusinami, inscenizacja waśni rodowej Grzymalitów i Nałęczów, konkursy dla publiczności i pokaz mitycznych walk Słowian i Wikingów przy świetle pochodni, a wszystko to w oprawie muzycznej i z pieśniami trubadurów na tle murów, więc wierzę, że klimat będzie odpowiedni. Chętni przymierzą zbroje, zobaczą, jak pracowali skórnicy, mincerze i tkacze. A żeby nie było tak łatwo, przy okazji zaprezentujemy narzędzia tortur. Do 23.00 można będzie bezpłatnie zwiedzać muzeum.


  - Nocne wędrówki po muzeum to niezła przygoda.


  - Chcemy, żeby ludzie nas pytali, dociekali, wciągnęli się do zabawy. Musimy obalić mit, że muzeum to placówka, w której trzeba być cicho i niczego nie dotykać, bo to nieprawda. Trzeba pomyśleć inaczej - w muzeum można się nauczyć historii i to w sposób bezbolesny, połączony z zabawą. Dla drużyn wojów to co robią, jest prawdziwą pasją i ja chciałabym zarazić taką pasją mieszkańców. Wierzę, że się uda.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!