Piętnaste Kwietniowe

  Piętnaste Kwietniowe

  Maria Eichler

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Piętnaste Kwietniowe

  ©Fot. ALEKSANDER KNITTER

  Jubileuszowe "Kwietniowe spotkania z poezją" przeszły do historii. Były niezwykłe również z tego powodu, że na scenie klubu "Pod Budą" pojawili się ... Lech Kaczyński i Lech Wałęsa.
  Piętnaste Kwietniowe

  ©Fot. ALEKSANDER KNITTER

  Bynajmniej nie dlatego, że chcieli się pochwalić twórczością własną czy piękną recytacją ani tym bardziej poezją śpiewaną. Spotkali się, by spiskować przeciwko komunie. I prawie się im udało. W każdym razie rozśmieszyli publiczność do łez. I o to właśnie chodziło, bo każdego roku Kwietniowe słyną z dowcipnej konferansjerki, w tym roku przypomniała ona czasy dla młodych ludzi już zamierzchłe pierwszomajowych pochodów, zwalczania stonki, kupowania na kartki, rządów pierwszych sekretarzy i innych towarzyszy.


  Gwiazdy świecą


  Pierwszego dnia zawiodła, niestety, gwiazda wieczoru, czyli kabaret "Ci Młodzi", bo lwia część zespołu się rozchorowała, a sam jeden Radek Deruba w przypadkowym towarzystwie ratował sytuację z niezbyt dobrym skutkiem.

  Za to kolejny dzień był prawdziwą ucztą dla ducha, bo swoje wiersze czytał Jan Sabiniarz, a były one i mądre, i skłaniające do refleksji, więc nic dziwnego, że w klubie była cisza jak makiem zasiał.


  Na zakończenie wystąpił z recitalem Roman Roczeń, który do Chojnic jechał z Warszawy i spóźnił się do auli ogólniaka aż o godzinę, mimo to wierni fani jego talentu czekali z utęsknieniem i nie żałowali, gdy już gwiazda wystąpiła.


  Nagrody i wyróżnienia


  Tradycyjnie trzeciego dnia rozdano nagrody najlepszym. W kategorii twórczość własna triumfowała Małgorzata Buse z LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach, drugie miejsce zajęła Małgorzata Bzdawka z LO w Sępólnie, wyróżnienia dostali: Małgorzata Rutkowska z LO w Sępólnie, Natalia Kaszubowska z LO w Czersku, Katarzyna Dziadczyk z LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach i Leszek Hałajdziak z ZSO w Tucholi. Za interpretację cudzych wierszy jury nagrodziło: Martę Kurzak i Magdalenę Moczadło z II LO w Chojnicach ex aequo pierwsze miejsce, Aleksandrę Kanię z tej samej szkoły drugie miejsce i Magdalenę Domkę z II LO oraz Michalinę Jelonek z LO im. Filomatów w Chojnicach ex aequo trzecie miejsce.


  Wyróżnienia dostały Małgorzata Szreiber z Gimnazjum Jana Pawła II w Czersku i Anna Nerlo z II LO w Chojnicach.


  W kategorii poezja śpiewana jedyne wyróżnienie przypadło Judycie Krajnik z LO im. Filomatów Chojnickich.


  Niespodzianka do czytania


  Ponieważ jubileusz był okrągły, więc była też specjalna niespodzianka: tomik laureatów z tego okresu wraz ze wspomnieniami jurorów, organizatorów i uczestników. Warto do niego sięgnąć, bo to kawał historii imprezy, która pozwala młodym rozwinąć skrzydła, a szkole przynosi splendor.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak