Stulatka do uratowania

  Stulatka do uratowania

  Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Stara szkoła nie zostanie zburzona. Choć radni jeszcze nie podjęli decyzji, pewnie wybiorą tańszą ofertę. A przy okazji możliwe jest zdobycie dofinansowania i uratowanie budynku związanego ze wspomnieniami większości starszych konarzynian.

  Przypomnijmy, Zespół Szkół Publicznych w Konarzynach mieści się w dwóch połączonych budynkach. Z obawy przed zawaleniem część stuletniej szkoły została zamknięta. Po inwentaryzacji wykonanej przez chojnickiego architekta Jana Sabiniarza nadal nie było wiadomo, czy stan budynku pozwala na umieszczenie tam sal lekcyjnych i biblioteki. Gmina zleciła ekspertyzę pracowni projektowej z Bytowa.


  Na ostatniej bytowianie zapoznali radnych ze swoimi spostrzeżeniami i wyliczeniami.

  - Szkoła zbudowana przed stu laty na pewno ma wartość sentymentalną - mówił architekt Michał Fijałkowski. - Wasza szkoła jest zdrowa, ale od was zależy, czy zechcecie ją zburzyć i wybudować nową, czy remontować. Ściany, fundamenty i stropy dobrze zniosły upływ wieku i ten budynek kwalifikuje się do bezpiecznej eksploatacji. Jedynie karpiówka nadaje się już na emeryturę, a przy okazji można ocieplić dach.


  Z wyliczeń wynika, że remont kosztować może około 280 tys. zł, a budowa nowej 500 - 600 tys. zł, do tego należy jeszcze doliczyć koszt i projekt rozbiórki, uzyskanie pozwolenia na budowę. - Przy remoncie wystarczy projekt i zgłoszenie do starostwa, a to też oszczędność czasu - przypomina budowlaniec Marek Rekowski. - Poza tym na budowę szkół trudno uzyskać dotacje, a na remonty jest większa przychylność.


  Poza tym projektanci namawiali konarzyńskich radnych do zamontowania szafek zamiast szatni, co może i kosztowałoby około 70 tys. zł, ale duże pomieszczenie, w którym znajduje się szatnia, można by wykorzystać na salę.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!