Mozyr na cenzurowanym

  Mozyr na cenzurowanym

  Maria Eichler

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Zdzisław Januszewski złożył wniosek, by zawiesić kontakty z Mozyrem na Białorusi. Wszystko przez Łukaszenkę.

  Chojnice podpisały umowę o partnerstwie z Mozyrem w 2002 r. Kontakty na dziś to przede wszystkim wymiana kulturalna, bo mimo planów związanych z rozwijaniem wspólnego biznesu nic z tego nie wyszło. Furorę zrobił zespół "Poleska Zorka", który po raz pierwszy zawitał do Chojnic z okazji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Pomoc w leczeniu i rehabilitacji uzyskał jeden z tancerzy z tego zespołu - Siergiej Nowicki, który uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu i to chojniccy lekarze postawili go na nogi.


  Zawiesić


  Wraz z zaostrzeniem się sytuacji na Białorusi pojawiały się też pytania o sens i jakość dalszego partnerstwa Chojnic i Mozyru.

  Dosadnie sformułował je na sesji Zdzisław Januszewski, który namawiał, by kontakty zawiesić, ale Białorusinom pomagać. Mimo że wycofał swój wniosek, sprawa jest na tyle bulwersująca, że radni wrócą do niej na majowej sesji.


  Rozwijać


  - Ja nie wiem, jak inaczej układać nasze stosunki - mówi wiceburmistrz Edward Pietrzyk, który jest orędownikiem podtrzymywania dobrych stosunków nie tylko z Europą, także z sąsiadami z drugiej strony. - Myślę, że trzeba je kontynuować i rozwijać. Jak ktoś chce rozmawiać o Białorusi, powinien tam pojechać, zobaczyć i dotknąć tego, poczuć specyfikę tego kraju.


  Pietrzyk podkreśla, że kontakty kulturalne i sportowe układają się wzorcowo. Gospodarcze są wyzwaniem nie na dziś.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak