Oczyszczalnia do przebudowy

  Oczyszczalnia do przebudowy

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Zakładzie Usług Komunalnych trwa przetarg na rozbudowę oczyszczalni. To duża inwestycja i komisja przetargowa wszystko dokładnie sprawdza, tak by wybrać najwłaściwszą ofertę.

  Sześć propozycji


  W siedzibie spółki pobrano 14 specyfikacji. Sześciu przedsiębiorców zdecydowało się złożyć swoją ofertę i przystąpiło do przetargu. Komisja konkursowa otworzyła oferty i wiadomo już, za jakie pieniądze zainteresowani chcą podjąć się modernizacji czerskiej oczyszczalni. Najtańsza to 12 mln 800 brutto, a najdroższa 14 mln 800 tys. zł. - Tylko dwie oferty są niższe niż zakładał kosztorys inwestorski - informuje "Pomorską" Zbigniew Nadolski prezes Zakładu Usług Komunalnych. - Musimy wszystko dokładnie przeanalizować, rozstrzygnięcia procedury można spodziewać się w ciągu dwóch tygodni.


  Ile to kosztuje?


  W Zakładzie Usług Komunalnych liczą, że uda się pozyskać środki z zewnątrz. Bez tego nie byłoby mowy o przebudowie oczyszczalni. Inwestycja jest duża, a jej wartość przewyższa na przykład znacznie koszty budowy hali sportowej w Czersku. 10 proc. wartości zadania ma być wkładem własnym, według planów resztę mają stanowić dotacja i pożyczka. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska rozpatrują właśnie wniosek o pożyczkę na kwotę 5 mln zł. Ekofundusz zastanawia się natomiast nad przekazaniem dotacji na sumę 6 mln 356 tys. zł.


  Na ekologię łatwiej


  - Ta procedura trochę potrwa, nie jesteśmy więc pewni, czy w tym roku uda się nam ruszyć z inwestycją - informuje Nadolski.


  Gdyby nie wszystko poszło jak z płatka, przewidywane jest jeszcze wyjście awaryjne, czyli na przykład starania o pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Najprawdopodobniej tak się jednak nie stanie, wniosek ZUK spotkał się z aprobatą, a na konieczne inwestycje proekologiczne łatwiej o pieniądze. Oczyszczalnię trzeba rozbudować, gdyż nie spełnia już ona wymaganych norm technicznych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!