Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sworacy nie oddadzą

Maria Eichler
FOT. ALEKSANDER KNITTER
Sensacja nie lada - w Sworach rybacy wyciągnęli spod lodu dłubankę, łódź, która może mieć kilkaset lat. Sworacy nie chcą oddać znaleziska, marzą, by stało się ozdobą Domu Rękodzieła Ludowego.

     Opowieść jest sensacyjna, bo najpierw rybacy dłubankę wyciągnęli na Jeziorze Głuche, potem ją zamknęli w stodole koło leśniczówki. Wieść się jednak rozeszła, a mieszkańcy doszli do wniosku, że takiego skarbu szkoda, więc wzięli ciągnik, w dziesięciu chłopa pojechali i dłubankę wykradli. Zamknęli w przepompowni za plebanią.
     Gdzie ten skarb
     
Oparło się o wójta, do którego zadzwonił oburzony szef Gospodarstwa Rybackiego Andrzej Sosiński, grożąc, że zawiadomi policję i prokuraturę. Z drugiej strony do wójta wydzwaniali mieszkańcy Sworów, aby stanowczo oświadczyć, że po to jest Dom Rękodzieła Ludowego, by takie skarby tam przechowywać. Zbigniew Szczepański podzielił ich zdanie. By jednak rzecz rozeznać, zaczął konsultacje. Najpierw z chojnickim muzeum, gdzie mu Hanna Rząska potwierdziła, iż znalezisko niechybnie będzie bezcenne, a warto nim zainteresować specjalistów z Torunia i Gdańska.
     Może się rozlecieć
     
-_ Marek Kołyszko z Torunia, który jest kierownikiem pracowni konserwatorskiej na UMK w Toruniu, podpowiedział, że dłubankę na pewno musimy zaizolować mokrymi szmatami - _opowiada wójt. - _Bo po wyciągnięciu z wody może się nam rozlecieć. No i jej konserwacja będzie trochę kosztowała. _Wkrótce ma przyjechać do Sworów dr Waldemar Osowski, który z dłubanek robił doktorat, a teraz pracuje w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Zadecyduje, w jaki sposób najlepiej uchronić wyciągniętą spod lodu łódkę. Być może konserwacja nastąpi na miejscu.
     Zgłosić do konserwatora
     
O sprawie wie też konserwator wojewódzki zabytków Marian Kwapiński. Ucieszył się z informacji, a przy okazji uświadomił wójta, że istnieje obowiązek zgłaszania takich rewelacji właśnie w Gdańsku. Konserwator też nie ma nic przeciwko temu, żeby dłubanka stała się ozdobą Domu Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska