Biznes dla odważnych

  Biznes dla odważnych

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Coraz więcej bezrobotnych decyduje się rozpocząć własną działalność gospodarczą. Podejmują ją tym łatwiej, że mogą liczyć na dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy. <i>
       W ubiegłym roku 135 osób, w tym 52 kobiety, uznało że warto postawić na swoje siły i zdolności.
       Więcej niż przed rokiem
       
  Bezrobotni, tworząc przedsiębiorstwa, w których sami są pracodawcami i pracownikami, skutecznie wchodzą na rynek pracy. Gdyby nie odwaga i dobry plan na biznes, nadal nie mieliby pracy.
  - W porównaniu do ubiegłego roku własne przedsiębiorstwo zdecydowało się utworzyć 86 osób więcej - mówi Wojciech Adamowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. - Z pewnością dodatkową zachętą do rozpoczęcia własnej działalności okazały się korzystne zmiany dotyczące opłacania składek ZUS.
       
  Najwięcej chojniczan
       
  Rzeczywiście, składki od sierpnia dla rozpoczynających działalność gospodarczą wynoszą 255 zł. 85 dotacji udzielono na działalność usługową, 40 na działalność handlową, 10 na działalność produkcyjną. Najwięcej dotacji otrzymali chojniczanie - 73, a mieszkańcy gminy Chojnice 15. Z programu zdecydowało się skorzystać 13 bruszan i 32 czerszczan i dwóch mieszkańców Konarzyn. - Warunkiem otrzymania dotacji jest konieczność utrzymywania firmy przez dwanaście miesięcy - informuje Adamowicz.
       Dodatkowo Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach udzielał pracodawcom refundacje kosztów wyposażenia i doposażenia miejsc pracy. Zawarto z nimi 67 umów na 151 miejsc pracy. W ramach tych umów na wakaty skierowano 196 osób. W porównaniu z rokiem ubiegłym, w ramach tego programu utworzono 118 miejsc pracy więcej. Znów najwięcej osób skierowano z Chojnic (107) i gminy Chojnice (51). Z Brus 13 osób, z Czerska 13, a z Konarzyn 2. - To są trwałe miejsca prac - mówią w pośredniaku. - W kontekście istnienia szarej strefy cieszy tym bardziej.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak