Władysław to nie Franciszek

  Władysław to nie Franciszek

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Radny Zbigniew Buława zwrócił samorządowcom uwagę, że od 1987 r. w Rytlu jest ulica Franciszka Reszki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zasłużony był Władysławem.
       Nikt nie poprawił
       
  30 stycznia 1987 r. Rada Narodowa Miasta i Gminy Czersk podjęła uchwałę o nadaniu nowej ulicy nazwy Franciszka Reszki. W uchwale zapisano błędne imię, a później nikt nie naprawił. W związku z tym niewłaściwe imię znalazło się nie tylko na papierze, ale i na tablicach. - Należy naprawić błąd z 1987 roku - mówił na sesji radny Zbigniew Buława.
  - Prawidłowa nazwa powinna brzmieć: ulica Władysława Reszki. W historiografii Rytla występuje Władysław Reszka, dyrektor szkoły powszechnej w Rytlu w latach 1922-1939, który zginął w Dolinie Śmierci w Chojnicach.
       
  Zamordowany w Dolinie Śmierci
       
  Władysław Reszka urodził się 25 września 1900 r. w Łęgu. Od 1922 r. był kierownikiem szkoły powszechnej w Rytlu, pracował w niej do wybuchu II wojny światowej. 4 września został internowany przez gestapo i osadzony w zakładzie wychowawczym na Igłach, skąd wraz z innymi więźniami wywieziono go do Doliny Śmierci, gdzie został rozstrzelany około 30 listopada 1939 r. - Franciszek Reszka był też wspaniałym ojcem rodziny - mówi Buława. - Nie zostały po nim żadne pamiątki, bo Niemcy wszystko zniszczyli. Społeczność szkolna w Rytlu ufundowała tablicę pamiątkową, która znajduje się w holu rytelskiego gimnazjum.
       
  Burmistrz Marek Jankowski zapewnił, że wkrótce zmienione zostaną tablice i ulicy zostanie przywrócona prawidłowa nazwa.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!