Książeczka za oko

  Książeczka za oko

  Maria Eichler

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W ubiegłym tygodniu młodociany pracownik Zakładu Mechaniki Pojazdowej doznał urazu w oko podczas wykonywania obowiązków służbowych. W szpitalu odmówiono mu pomocy, bo nie miał książeczki RUM.
       O incydencie poinformowała nas jedna z pracownic Zakładu Mechaniki Pojazdowej, która wraz z młodym rytlaninem znalazła się w szpitalu. - Do oka wpadł mu opiłek - powiedziała "Pomorskiej". - Oko to jest oko, więc zadzwoniłam do pogotowia, kazali mi przyjechać do szpitala. W izbie przyjęć jednak doktor nie chciał zająć się tym przypadkiem, znowu trafiliśmy do pogotowia, a stamtąd odesłano nas do poradni okulistycznej. Wielkie było moje zdziwienie, gdy pani doktor odmówiła przyjrzenia się chłopakowi, bo nie miał książeczki RUM.
       
  Nie miał, bo nie zakładał, że będzie korzystał z porady lekarskiej, a że mieszka w Rytlu, więc nie mógł po prostu po książeczkę "skoczyć" do domu. Zapytaliśmy dyrektora Leszka Bonnę, dlaczego chłopak nie uzyskał pomocy, mimo że był to przypadek nagły, może nie zagrażający życiu, ale zdrowiu.
       - Nie znam tego przypadku, więc mogę powiedzieć tylko, jakie są przepisy - mówi Bonna. - Jeśli pacjenta skierowano do poradni ambulatoryjnej, to mogła odmówić pomocy, jeśli nie było dokumentu RUM. To on jest dowodem, że usługa została wykonana i podstawą do rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Można odstąpić od tego, gdy idzie o poród, zagrożenie życia lub zdrowia, nagły wypadek.
       
  Formalnie wszystko jest więc w porządku. Pacjent był bez papierów, więc można go było odesłać z kwitkiem. Czy jednak aby na pewno o taką służbę zdrowia nam chodziło?
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!