Pogwałcone prawo?

  Pogwałcone prawo?

  Maria Eichler

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Andrzej Grabek, były prezes spółki Dąbrad-Rol w Radzimiu, twierdzi, że upadłość firmy odbyła się z pogwałceniem prawa. Nie wiadomo jeszcze, czy jego opinię podzieli minister sprawiedliwości, dokąd skierował skargę.
       Odpowiedzi na lipcowe pismo posła Tomasza Markowskiego w tej sprawie, skierowane jeszcze na ręce marszałka Cimoszewicza, brak, prawdopodobnie będą się musiały zająć tematem zupełnie nowe osoby.
       Tymczasem Grabek twierdzi, że spółka Dąbrad-Rol mogłaby nadal egzystować, gdyby nie dziwne przypadki, jakie towarzyszyły upadłości. Ogłosił ją w lipcu 2001 r.
  Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, zaś rozprawa odbyła się pod nieobecność pełnomocnika dłużnika, mimo że ten powiadomił o swojej chorobie i prosił o odroczenie sprawy. W roli pełnomocnika wystąpił ... biegły sądowy, który przygotowywał dla sądu opinię o sytuacji spółki. Nie uwzględnił przy tym jej specyfiki. Opinia powstała w czerwcu, nie mogła się więc tu znaleźć informacja o spodziewanych przychodach po rzepakowych żniwach. Biegły nie wziął też pod uwagę wyceny produkcji roślinnej. Wszystko to przyniosło jedyny możliwy skutek - ogłoszenie upadłości.
       Mimo walki Grabka o unieważnienie wyroku nie udało się tego zrobić, bo prawo nie przewiduje takiej ewentualności, nawet przy wykazaniu rażących uchybień. Można tylko wyciągnąć konsekwencje wobec nierzetelnych sędziów, czego domaga się Grabek, a co dotąd nie nastąpiło.
       - Zmarnotrawiono ogromny majątek - mówi Grabek. - Pracownicy dawnych PGR zostali bez środków do życia, a chodzi o około dwustu ludzi. Radosna działalność syndyka zaowocowała sprzedażą całego majątku spółki, a listy wierzycieli nie ma do dziś.
       
  W Sądzie Najwyższym w Warszawie została złożona skarga kasacyjna w imieniu upadłej spółki od postanowienia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z czerwca 2005. Jest w niej wniosek o uchylenie postanowienia tegoż sądu o odrzuceniu skargi Grabka na postępowanie upadłościowe.
       Do tematu wrócimy.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!