Kury pod kluczem

  Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Ptasia grypa coraz bliżej nas i nic nie uchroniło kur od aresztu. Powiatowi weterynarze zapowiadają, że będą pilnować, aby ptactwo domowe było pod kluczem.
       Hodowcy drobiu i rolnicy muszą się podporządkować, bo inaczej czekają ich upomnienia. - Przejedziemy się po wioskach i będziemy kontrolować, jak wypełniane jest zarządzenie - zapowiada Magdalena Tyborska, powiatowy lekarz weterynarii z Sępólna. - Dotyczy to wszelkiego ptactwa, nie tylko kur.
       
  - Najpierw będziemy upominać - mówi Kazimierz Węsierski, powiatowy lekarz weterynarii z Chojnic.
  - Jeśli pojawią się sygnały, że ktoś nie przestrzega zakazu, będziemy reagować. Rękę na pulsie trzymają w Tucholi. - Nie mamy sił i środków, aby zajrzeć do każdego gospodarstwa, ale przeprowadzimy wyrywkowe kontrole - zapewnia Krzysztof Łukaszewicz, powiatowy lekarz weterynarii z Tucholi. - Nie można działać pochopnie, zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja i postąpimy stosownie do niej. Zgodnie z rozporządzeniem ptactwo musi być zamknięte i tego będziemy wymagać.
       
  Kontroli mogą się spodziewać na przykład hodowcy gołębi, bo powiatowe inspektoraty weterynarii mają listy z ich lokalizacją. - Hodowcy skupieni w związku już od dwóch tygodni albo i dłużej nie wypuszczają gołębi - mówi Mieczysław Fabia z Łyskowa, gmina Gostycyn, wiceprezes ds. finansowych Okręgu Pomorza Środkowego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. - Dostaliśmy pismo od powiatowego lekarza weterynarii z Tucholi sugerujące, aby trzymać ptaki w zamknięciu, więc od dwóch tygodni mam zamknięte gołębniki, ale problem jest na przykład z wróblami - wciskają się szczelinami do gołębników. Ptakom dziko żyjącym nie można przecież niczego zakazać, więc w tych przepisach jest chyba trochę przesady.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Co Tadeusz Rydzyk sprzedaje w swoim sklepie? [zdjęcia]

  Co Tadeusz Rydzyk sprzedaje w swoim sklepie? [zdjęcia]

  Koronowo z lotu ptaka [zdjęcia i wideo z drona]

  Koronowo z lotu ptaka [zdjęcia i wideo z drona]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)