Kury pod kluczem

  Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Ptasia grypa coraz bliżej nas i nic nie uchroniło kur od aresztu. Powiatowi weterynarze zapowiadają, że będą pilnować, aby ptactwo domowe było pod kluczem.
       Hodowcy drobiu i rolnicy muszą się podporządkować, bo inaczej czekają ich upomnienia. - Przejedziemy się po wioskach i będziemy kontrolować, jak wypełniane jest zarządzenie - zapowiada Magdalena Tyborska, powiatowy lekarz weterynarii z Sępólna. - Dotyczy to wszelkiego ptactwa, nie tylko kur.
       
  - Najpierw będziemy upominać - mówi Kazimierz Węsierski, powiatowy lekarz weterynarii z Chojnic.
  - Jeśli pojawią się sygnały, że ktoś nie przestrzega zakazu, będziemy reagować. Rękę na pulsie trzymają w Tucholi. - Nie mamy sił i środków, aby zajrzeć do każdego gospodarstwa, ale przeprowadzimy wyrywkowe kontrole - zapewnia Krzysztof Łukaszewicz, powiatowy lekarz weterynarii z Tucholi. - Nie można działać pochopnie, zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja i postąpimy stosownie do niej. Zgodnie z rozporządzeniem ptactwo musi być zamknięte i tego będziemy wymagać.
       
  Kontroli mogą się spodziewać na przykład hodowcy gołębi, bo powiatowe inspektoraty weterynarii mają listy z ich lokalizacją. - Hodowcy skupieni w związku już od dwóch tygodni albo i dłużej nie wypuszczają gołębi - mówi Mieczysław Fabia z Łyskowa, gmina Gostycyn, wiceprezes ds. finansowych Okręgu Pomorza Środkowego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. - Dostaliśmy pismo od powiatowego lekarza weterynarii z Tucholi sugerujące, aby trzymać ptaki w zamknięciu, więc od dwóch tygodni mam zamknięte gołębniki, ale problem jest na przykład z wróblami - wciskają się szczelinami do gołębników. Ptakom dziko żyjącym nie można przecież niczego zakazać, więc w tych przepisach jest chyba trochę przesady.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak