Bogu na chwałę

  Tekst i fot. Lucyna Sztandera

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Bogu na chwałę
  "Barka , ulubiona pieśń papieża, w wykonaniu trzech chórów zainaugurowała krajeński przegląd chórów w domu kultury. Koncert poświęcono Janowi Pawłowi II.
  Bogu na chwałę
       Spotkanie chórów miało się odbyć już wiosną, ale ze względu na pogrzeb Papieża termin przeniesiono na wrzesień. Po wspólnym odśpiewaniu "Barki" nastąpiła prezentacja chórów. Każdy miał półgodzinny program. Wystąpił najstarszy wiejski chór w Polsce "Orfeusz" ze Śliwic. W tym roku mija 131 rocznica jego powstania. W repertuarze "Orfeusz" ma czterogłosowe pieśni kościelne oraz polskie pieśni ludowe. Śpiewa na uroczystościach kościelnych, lokalnych oraz państwowych.
       Po nim wystąpił chór parafialny "Lutnia" z Więcborka. Nieznana jest dokładna data jego powstania. Wiadomo jednak, że pierwsze wzmianki o jego istnieniu przy kościele parafialnym w Więcborku pochodzą z 1920 r. Wiadomo też, że został założony jako męski zespół śpiewaczy pod nazwą "Echo" przez ówczesnego proboszcza ks. Wilkowskiego i organistę o nazwisku Szulc. Chór liczył 80 osób. Obecnie - 35 osób. Być może starszy od niego jest chór kościelny "Cecylia" działający przy parafii św. Bartłomieja w Sępólnie. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1893. Wśród 40 członków są osoby z ponad 50-letnim stażem chórzysty: Teresa Milachowska, Stanisław Posłoik i Stanisław Isbauer. Chór gospodarzy zaprezentował się jako ostatni. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem "Gaude Mater".
       - Miłe to spotkanie. Nie chodzi o żadną rywalizację, ale o wymianą doświadczeń, wrażeń i radość śpiewania - podkreślali zgodnie chórzyści ze Śliwic, Więcborka i Sępólna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!