Szlakiem raka

  Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Stowarzyszenie "Konar" wygrało 10 tys. zł na odnowienie raka szlachetnego w konarzyńskim jeziorze. Przy okazji powstanie przyrodnicza ścieżka edukacyjna.
       "Konar" zgłosił do konkursu Fundacji Wspomagania Wsi "Konar" program odnowienia populacji raka szlachetnego. Wędkarze twierdzą, że w jeziorze można jeszcze napotkać raka szlachetnego. Jest zagrożony wyginięciem, ale można go uratować, Badania wykazały, że jakość wody dobrze rokuje. - Zaczynamy w sierpniu, bo raki są w tym miesiącu w najlepszej kondycji - wyjaśnia prezes "Konara" Jacek Warsiński. - Sami nie dalibyśmy rady, ale pozyskaliśmy do pomocy wędkarzy, sołtyskę, gminę, harcerzy i innych konarzynian.
       
  Rakami zajmą się wędkarze, którzy zaoferowali nie tylko swoją wiedzę w zaraczaniu, ale i 1 tys. zł. "Konar" przygotuje tablice i wytyczy kilometrową ścieżkę edukacyjną wzdłuż brzegu jeziora. Proboszcz zgodził się na udostępnienie zejścia do jeziora zaraz za chata regionalną. Ścieżka kończyć się będzie tuż przy gospodarstwie agroturystycznym, skąd prowadzi stroma, ale utwardzona droga do wsi.
       Sołtyska Konarzyn wraz z ochotnikami chce zająć się budową alejek i stelażami do tablic informacyjnych. Z kolei właściciel firmy transportowej obiecał po kosztach przewieźć żwir i kamienie na alejki oraz wyrównać teren.
       Na ścieżce będzie dziesięć tablic o raku oraz rybach i ptakach występujących w tej okolicy. Zostaną też ustawione ławki i kosze na śmieci. - Otwarcie planujemy 18 września na dożynki - dodaje Warsiński. - To nie koniec naszych zamierzeń. Będziemy starać się o pieniądze na modernizację zejścia do jeziora, na zarybienie jeziora ginącymi gatunkami strzeblą lub piskorzem, a docelowo marzy nam się budowa amfiteatru.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!