Są na swoim

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W ostatnim kwartale aż czterdzieści osób skorzystało z dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Pracy i rozpoczęły własną działalność gospodarczą.
       Fryzjerzy i nie tylko
       
  Program kosztował 416 tys. zł. Powstały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Ktoś postawił na renowację mebli. Inni zdecydowali się na usługi dekarsko-blacharskie, remontowo-budowlane, stolarsko-ciesielskie czy mechanikę pojazdową. Dzięki dotacjom otwarto również sklepy, powstała firma specjalizująca się w reklamie wizerunku firm.
  Bezrobotni otrzymali dotację w wysokości nieprzekraczającej 500 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 1,3 tys. zł. Zostali zobowiązani do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy oraz udokumentowania i rozliczenia wydatkowanych środków. To bardzo korzystna forma, wcześniej bezrobotni otwierający własne firmy otrzymywali pożyczkę, a działalność musieli prowadzić przez dwa lata.
       75 miejsc pracy
       
  - Liczymy, że firmy utrzymają się na rynku - mówi Wojciech Adamowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach. - Być może uda im się także stworzyć w przyszłości nowe miejsca pracy.
       
  Za 460 tys. zł. utworzono również 75 miejsc pracy dla bezrobotnych. Refundację otrzymali w wysokości nieprzekraczającej 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 6 tys. 800 zł. Pracodawcy stworzyli nowe stanowiska w zawodach: asystent dyrektora agencji, asystent radcy prawnego, księgowa, pracownik administracji, recepcjonista, sprzedawca, stolarz, pakowacz, pilarz, kelner, kucharz, mechanik i kierowca. - Łącznie na dwa programy skierowane do bezrobotnych i pracodawców przeznaczono 877 tys. zł - mówi Adamowicz. - Średni koszt jednego miejsca pracy to 7, 6 tys. zł.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Ada Fijał i jej sposób na promienny wygląd. Zobacz!

  Ada Fijał i jej sposób na promienny wygląd. Zobacz!