Dyrektor przed prokuratorem

  Dyrektor przed prokuratorem

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Prokuratura Rejonowa postawiła w czwartek dyrektorowi Zespołu Szkół nr 8 Klemensowi G. zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień.
       Dyrektor Klemens G. złożył tego samego dnia obszerne wyjaśnienia, nie przyznał się jednak do winy. Mówi, że zarzuty nie dotyczą jego osoby, a winna jest główna księgowa Elżbieta Z.
       Administrowanie bez umowy
       
  Galikowski odpowiadać będzie z art. 231. p. 2 kk, za co grozi od roku do dziesięciu lat więzienia. - Postawiliśmy mu zarzut, iż pobierał z kasy szkoły pieniądze za administrowanie podczas zjazdów Politechniki Koszalińskiej - mówi prokurator Mieczysław Brunke. - Chodzi o lata od 2000 r do 2004, choć nie było podpisanej żadnej umowy na prowadzenie takiej działalności.
       
  Biegły wkrótce wyliczy pobraną sumę.
       PZU na tapecie
       
  Kolejne przekroczenie obowiązków, zarzucane Klemensowi G. przez chojnicką prokuraturę, to niewydanie polecenia głównej księgowej, by prowizje wypłacane przez PZU przeksięgowano na konto rady rodziców. Idzie o kwotę 27, 5 tys. zł. Kupowany za nie sprzęt rtv nie został zaewidencjonowany i zinwentaryzowany. - Dyrektor podpisywał również przedstawione mu przez Elżbietę Z. zawyżone przelewy na konto kasy zapomogowo-pożyczkowej - mówi Brunke. - A radzie pedagogicznej szkoły nie przedstawiał do zatwierdzenia planów finansowych.
       
  Zgodnie z prawem pieniądze za wynajem pomieszczeń Politechnice Koszalińskiej powinny trafić na konto Urzędu Miejskiego.
       - Dyrektor nie wydał takiego polecenia księgowej -
  twierdzą w prokuraturze.
       Majątek i dozór
       
  Na poczet ewentualnej przyszłej grzywny zabezpieczono część majątku dyrektora o wartości około 18 tys. zł - meble, poloneza oraz sprzęt rtv. - Wobec dyrektora zastosowano również dozór policyjny - mówią w prokuraturze. - Raz w tygodniu ma obowiązek meldowania się na policji.
       
  W prokuraturze czekają na opinię biegłego w sprawie o wyprowadzenie funduszy przez Elżbietę Z. Dowiedzieliśmy się, że będzie ona gotowa w połowie marca. - Wtedy ewentualnie będziemy mogli podjąć dalsze kroki wobec dyrektora G. - powiedział "Pomorskiej" prokurator Brunke.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak