W czerskim kościele rozebrano ołtarz Hermana Hana [zdjęcia,...

  W czerskim kościele rozebrano ołtarz Hermana Hana [zdjęcia, wideo]

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Klaman

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ołtarz rozebrano w piątek. Rozbiórka trwała kilka godzin. Nad całością czuwała konserwator Katarzyna Przepióra i ks. proboszcz dr Zbigniew Straszewski.
  1/47
  przejdź do galerii

  Ołtarz rozebrano w piątek. Rozbiórka trwała kilka godzin. Nad całością czuwała konserwator Katarzyna Przepióra i ks. proboszcz dr Zbigniew Straszewski. W ekipie rozbiórkowej byli sami specjaliści - malarze, rzeźbiarze, którzy są zaprzyjaźnieni z panią Katarzyną ©Anna Klaman

  Nawet nie wiemy, jakie mamy szczęście, że obraz "Trójca Święta" Hana jest u nas. Gdy teraz konserwacji poddawany jest ołtarz, wreszcie to do nas dociera. Ołtarz został wywieziony do konserwacji do Torunia, obraz jeszcze został.
  Konserwator Katarzyna Przepióra z Torunia złoży wniosek do Ministerstwa Kultury, by prace przy nim rozpocząć w 2018 r. Jest już bardzo zniszczony, nie jest ostry jak powinien, są też wyraźne zabielenia. Teraz ministerstwo przyznało 200 tys. zł dotacji na renowację ołtarza.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Parafia też musiała się dołożyć.
  Formalności się przeciągały, więc, niestety, pani Katarzyna będzie miała o kilka miesięcy mniej czasu, a musi zdążyć do listopada. - Ołtarz główny z 1611 r., z kościoła pw. Świętej Marii Magdaleny w Czersku, z warsztatu Hermana Hana jest jednym najcenniejszych dzieł malarskich w Polsce, z obrazem namalowanym osobiście przez artystę pt. "Trójca Święta", posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i naukową - mówi Katarzyna Przepióra.

  Zabytek pochodzi z Bazyliki Katedralnej w Pelplinie, zamówiony przez opata Feliksa Kosa. Gdy Katedrę rozbudowywano, Kapituła Chełmińska sprzedała go czerskiej parafii w w 1854 r. Ołtarz niemal w całości przemalowano kilkukrotnie farbą olejną w kolorze białym, oryginalnie był w 90 proc. złocony i srebrzony. Charakterystyczną cechą ołtarzy z warsztatu Hermana Hana było wykładanie płycin ołtarza złoconymi kamyczkami różnej gradacji. Ta warstwa jest zniszczona i wymaga rekonstrukcji.

  To oznacza, że naniesione będzie złoto i srebro. Najpierw położona będzie glinka sprowadzana z Włoch, potem płatki złota. Trzeba usunąć warstwę olejną. Konserwatorka wykona badania spektromektrem i pobierze małe próbki do badań chemicznych. Cieszy się bardzo z tej renowacji i jest ciekawa jej efektów. Ten ołtarz to najwspanialszy przykład sztuki późnomanierystycznej w Polsce. Rzeźby i ornamenty są najwyższej jakości, według wzorców niderlandzkich.

  Konserwatorka przeprowadziła już renowację ołtarzy w Pelplinie, także innych dzieł Hermana Hana. Opowiada - Han był najwybitniejszym malarzem początku XVII w. w Polsce, prekursorem malarstwa barokowego. Cechował się bezbłędną i wyrazistą kolorystyką, wyrafinowaną kompozycję łączył z bogatymi treściami. Celem prac konserwatorskich czerskiego ołtarza Hana jest kompleksowa konserwacja. Zadanie ma na celu powstrzymanie degradacji obiektu, jak również przywrócenie wszystkich z możliwych pierwotnych wartości artystycznych, historycznych i estetycznych zabytku.

  A oto szczegóły konserwacji. Szczegóły podaje oczywiście pani konserwator Katarzyna Przepióra. W tym roku wykonany będzie pierwszy etap prac konserwatorskich i restauratorskich części ołtarza zawierający: zabudowany stół ołtarzowy mensę, bogato zdobioną predellę z wolutowymi konsolami, nastawę ołtarzową z ramą obrazu, dwie rzeźbione kolumny, rozbudowaną belkę łączącą kondygnację wraz z umieszczonym pośrodku herbem fundatora. Ważnym etapem prac będzie dezynsekcja, dezynfekcja i impregnacja drewna, ze względu na jego degradację spowodowaną żerowaniem kołatków, szczególnie w partiach konstrukcyjnych.

  Zobacz galerię

  Kolejnym elementem konserwacji będzie przywrócenie pierwotnego, estetycznego wyglądu, poprzez usunięcie olejnego, niedbale położonego, w grubej warstwie przemalowania w miejscach oryginalnie złoconych i srebrzonych. Następnie, podklejone zostaną osypujące się warstwy zaprawy wraz ze złotem i srebrem (obecnie pokryte szlag metalem lub przemalowane farbą olejną).

  Do usunięcia przemalowań i retuszy konieczne będą specjalistyczne badania: analizy mikrochemiczne pigmentów i spoiw, badania spektrograficzne oraz zdjęcia w podczerwieni i UV, aby bezbłędnie odróżnić warstwy oryginalne od wtórnych. Uzupełnienia warstw malarskich i złoceń wykonane zostaną przy użyciu materiałów i technik zgodnych z oryginałem (złocenia przy użyciu złota proszkowego, płatkowego, retusze polichromii metodą punktowania).

  Prace konserwatorskie możliwe są dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ochrona zabytków oraz wkładu własnego parafii w Czersku. Konserwację wykonywać będą dyplomowani konserwatorzy dzieł sztuki, specjaliści w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej z Torunia mgr Agnieszka Katarzyna Przepióra i mgr Michał Ziemkiewicz.

  Dodajmy, pani konserwator podkreśla duże zaangażowania ks. proboszcza doktora Zbigniewa Straszewskiego. Cieszy ją, że akurat w czerskiej parafii proboszczem jest osoba, która tak dużą wagę przywiązuje do dbania o zabytki sztuki sakralnej, a do tego ma sporą wiedzę w tym względzie. "Święta Trójca" Hermana Hana jest perełką i dobrze, że i czerszczanie to zrozumieją.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Grill z Pomorską

   Czy wiesz, że... Co wiesz o Grudziądzu [QUIZ]

   Czy wiesz, że... Co wiesz o Grudziądzu [QUIZ]

   Czy znasz patronów tych bydgoskich ulic? [QUIZ]

   Czy znasz patronów tych bydgoskich ulic? [QUIZ]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama