Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogniwa fotowoltaiczne w każdym domu? To możliwe, bo jest wsparcie na ten cel

Redakcja
Beata Burda mówi o kryteriach naboru wniosków, obok wójt Zbigniew Szczepański
Beata Burda mówi o kryteriach naboru wniosków, obok wójt Zbigniew Szczepański Maria Eichler
Jeśli z urzędu dostaniecie na to 85 proc. dofinansowania, to inwestycja zaczyna być realna.

Najpiękniejsza gmina w Polsce (to cytat z wójta Zbigniewa Szczepańskiego) chce być też coraz bardziej ekologiczna. I nie dlatego, że taki jest teraz trend, ale dlatego, że jest to po prostu zdrowe.

Stąd też inicjatywa związana z odnawialnymi źródłami energii, którą gmina chce realizować w latach 2017-2018. Ale uwaga, właśnie rozpoczął się nabór wniosków od zainteresowanych, a termin końcowy to 16 grudnia. Czyli czasu na podjęcie decyzji jest bardzo mało.

- Początkowo liderem tego projektu była gmina Czersk, teraz przejęliśmy to my - informuje wójt Zbigniew Szczepański. - A uczestniczą w nim oprócz nas jeszcze Brusy, Karsin i Konarzyny. Mamy 10 mln złotych i nawet chcieliśmy uwzględnić także budynki użyteczności publicznej, ale stanęło na tym, że będzie to rezerwa w razie braku chętnych. Moim zdaniem projekt jest ciekawy, a dofinansowanie to 85 procent wartości inwestycji, więc warto.

Nie jest tak, że na realizację wniosku załapią się wszyscy, którzy go złożą, bo trzeba spełnić kryteria. Przede wszystkim trzeba być obywatelem gminy Chojnice, właścicielem domu, o który chodzi, nie może już istnieć tu instalacja fotowoltaiczna i obiekt nie może też figurować w rejestrze zabytków. A jego dach nie może być pokryty eternitem.

Czytaj również: https://pomorska.pl/basen-w-chojnicach-znow-zamkniety/ar/11531086

Wszystkie dodatkowe kwestie są punktowane, a więc kierunek nachylenia dachu, miejsce montażu paneli, proponowana moc instalacji fotowoltaicznej. Jeśli będzie zatrzęsienie wniosków, to na przejście przez sito mają szansę ci, którzy zbiorą najwięcej punktów. Decydować może też termin złożenia wniosku, w myśl zasady - kto pierwszy, ten lepszy.

- Ale może być także tak, że jakiś wniosek zostanie odrzucony ze względów technicznych - tłumaczy Beata Burda, dyrektorka wydziału programów rozwojowych. - Na przykład dach nie wytrzyma planowanego obciążenia albo miejsce będzie zbyt słabo nasłonecznione...

Ważne, wnioski należy złożyć do 16 grudnia do biura podawczego Urzędu Gminy, ul. 31 Stycznia 56a osobiście, za pośrednictwem poczty lub usług kurierskich.

Mają być w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór wniosków w ramach projektu z zakresu odnawialnych źródeł energii”. W przypadku ofert wysyłanych pocztą decyduje data wpływu wniosku do urzędu.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji o projekcie i zasadach uczestnictwa w nim, możecie kontaktować się z Robertem Sawickim, pok. nr 306 w urzędzie, tel. 52 397 21 29, wewn. 334.

W urzędzie można pobrać też formularze wniosków albo ściągnąć je ze strony gminy w internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska