Masz konto w Pomorskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Pomorskiej.

  Gazeta Pomorska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  Gm. Unisław. Parafia Grzybno kwitnie

  Gm. Unisław. Parafia Grzybno kwitnie

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Władysław Kurzeja znalazł i obrobił kamień, a ksiądz Piotr Kociniewski zlecił wygarwerowanie tablicy.

  Władysław Kurzeja znalazł i obrobił kamień, a ksiądz Piotr Kociniewski zlecił wygarwerowanie tablicy. ©Fot. wojciech kośmider

  Ks. Piotr Kociniewski jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Grzybnie od czterech miesięcy a już zdążył zaprzyjaźnić się z mieszkańcami i podjąć się kilku inicjatyw przy kościele.
  Władysław Kurzeja znalazł i obrobił kamień, a ksiądz Piotr Kociniewski zlecił wygarwerowanie tablicy.

  Władysław Kurzeja znalazł i obrobił kamień, a ksiądz Piotr Kociniewski zlecił wygarwerowanie tablicy. ©Fot. wojciech kośmider

  Ks. Kociniewski objął probostwo po tragicznej śmierci poprzednika ks. Stefana Nawotko. Szybko wziął się do pracy.

  Mszy świętej wysłuchają na powietrzu

  - Przede mną wiele inwestycji, które zamierzam stopniowo realizować - mówi ks. Piotr Kociniewski. - Udało mi się doprowadzić do zwiększenia miejsc parkingowych przed kościołem. Zostało nawiezione sześćdziesiąt ton kamienia i usypane na parking. Jednak z tej strony nie było wejścia i osoby tam parkujące musiałyby obchodzić kościół. Postanowiłem więc, że trzeba zrobić dodatkowe przejście. I jest, z furtką.
  Proboszcz podkreśla, że jego poprzednik bardzo dbał o kościół i wiele zrobił, aby nie niszczał - zwłaszcza od strony zewnętrznej.

  - Planuję jak najszybciej to będzie możliwe, wymalować wnętrze kościoła, przede wszystkim usunąć farbę olejną ze ścian - zapowiada proboszcz. - W związku z tym, że jest to zabytek, zgodę na wszystko musi wyrazić wojewódzki konserwator zabytków. To on sprawuje nadzór.
  Proboszcz zadbał o to, aby na zewnątrz - z każdej strony kościoła - było nagłośnienie. Teraz wierni, którzy stoją przed nim, mogą z każdego miejsca wysłuchać mszy świętej.
  - Kable do nagłośnienia przeciągnęliśmy przy okazji montowania alarmu w kościele - przyznaje ks. Kociniewski. - A ten założyłem, ponieważ wraca do nas kurdyban. To malowidło wykonane na skórze koźlęcej.
  W nocy z 19 na 20 grudnia 1998 roku kurdyban został z Grzybna skradziony.


  - Jego odnalezienie to ciekawa historia- opowiada ksiądz. - Znalazł się przypadkiem, po kilku latach. Policja próbowała zatrzymać do kontroli samochód. Kierowca zaczął uciekać, więc ścigali go, oddając strzały w kierunku pojazdu. Potem okazało się, że w bagażniku samochodu był ten kurdyban. A policjanci właśnie tam celując - przestrzelili go.
  Cenna skóra znajduje się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Na Wydziale Konserwacji Skór i Papieru o jego zakonserwowanie zadbali studenci - mówi ksiądz. - Widziałem go, jest gotowy, student konserwował go w ramach pracy dyplomowej, zatem nie będzie to nas drogo kosztowało. Trzeba zapłacić tylko za materiały. Zawiesimy go w gablocie na ścianie z tyłu ołtarza, by był widoczny.

  Jest łazienka, będzie kompleks sportowy

  Przed kościołem pojawił się też duży kamień, na którym zamocowano tablicę informacyjną o kościele. Kamień znalazł i przygotował Wiesław Kurzeja.
  - Znalazłem go u rolnika, ten wyorał go w polu - mówi Wiesław Kurzeja, mieszkaniec Grzybna. -Odkupiłem go od niego, bo widziałem, że pasuje idealnie. Ksiądz zamówił solidną tablicę z czarnego granitu.Kosztowała 1,3 tysiąca złotych. Kamień został wbetonowany, będzie wieczny.

  Proboszcz pasjonuje się sportem, sędziował mecze piłki nożnej. Zadbał więc także o boisko.
  - Tu, gdzie teraz rośnie zielona, równa trawa, były śmieci - wskazuje. - Ziemia pod uprawy się nie nadaje, więc została wyrównana, skoszona i obsiana nową trawą. Boisko jest duże, w sam raz na piątki piłkarskie. W przyszłości chciałbym tu zrobić kompleks sportowy. Do niedawna nie było łazienki, a teraz jest na tyłach plebanii. Mogą z niej korzystać zarówno sportowcy, jak i wierni.

  Twój bezpłatny dostęp do www.pomorska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Grilluj z Pomorską