Wspomagać druhów

  Wspomagać druhów

  Roman Laudański

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj druhowie z OSP podsumowali rok, wybrali nowe władze i pogratulowali jednostce z Brzozowa.

  Wczoraj druhowie z OSP podsumowali rok, wybrali nowe władze i pogratulowali jednostce z Brzozowa. ©Fot. Andrzej Bajer

  W tym roku tysiąc dwieście razy interweniowała Ochotnicza Straż Pożarna na terenie naszego powiatu.
  Wczoraj druhowie z OSP podsumowali rok, wybrali nowe władze i pogratulowali jednostce z Brzozowa.

  Wczoraj druhowie z OSP podsumowali rok, wybrali nowe władze i pogratulowali jednostce z Brzozowa. ©Fot. Andrzej Bajer

  Przy coraz większym natężeniu ruchu na drogach co roku ginie w Polsce 6 tysięcy ludzi, a 60 tys. zostaje rannych. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej na miejscu wypadku pojawiali się strażacy. Państwowa Straż Pożarna dociera na miejsce po ok. 20 minutach. Ochotnicy, ze względu na dużą sieć straży, są znacznie wcześniej.


  Szkolić i wyposażać


  - Gdyby wszystkie jednostki były przeszkolone w pomocy przedmedycznej, to szansa uratowania życia poszkodowanym w wypadkach byłaby znacznie większa - mówi Bogdan Utrata, dotychczasowy i obecny prezes Zarządu Powiatowego OSP.

  - Podatnicy płacą swoje pieniądze, za które powinni otrzymać jak najszybciej pomoc. Rady gmin i powiatu i komisje bezpieczeństwa powinny wspierać nas i utrzymywać w jak najlepszej kondycji. Dotyczy to przede wszystkich wyposażenia i przeszkolenia. Pomoc nie może być pozorna, a efektywna.


  Nagradzać i wyróżniać


  Od dziesięciu lat Zarząd Powiatowy OSP w najróżniejszy sposób stara się wyróżniać i aktywizować druhów. W tegorocznej edycji konkursu na Straż Roku 2005 zwyciężyła jednostka OSP Brzozowo, gmina Kijewo Królewskie. Od ośmiu lat trwa w powiecie konkurs na Strażaka Roku na poziomie jednostek, gminy i powiatu. Pod koniec karnawału, podczas wspólnego spotkania, dowiemy się komu przypadną te zaszczytne tytuły, puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.


  Wszystkich boli tak samo


  W powiecie chełmińskim ochotnicy nie jeżdżą już do pożarów i wypadków wysłużonymi żukami czy starami, druhowie korzystają z 25 samochodów holenderskich. Gminy Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie i Lisewo kupiły ochotnikom nowe samochody. Ważny, by jak najwięcej jednostek dysponowało narzędziami hydraulicznymi, dzięki którym można wydobywać z wraków pojazdów rannych. Bogdan Utrata podkreśla, że do wypadków dochodzi w mieście i na wsi. - Rannych wszędzie boli tak samo, musimy im szybko zapewnić pomoc.


  Nowe władze


  Druhom przewodzić będzie nadal Bogdan Utrata, wiceprezesami zostali Ryszard Łomiński z Lisewa, Marek Drążkowski z Płutowa, gm. Kijewo Królewskie, Andrzej Karbownik z Papowa Biskupiego. Sekretarzem Zarządu Powiatowego OSP będzie Marian Narolczyk z Kosowizny, a skarbnikiem został Lech Świebodziński z Unisławia.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem