Wybierz, co korzystniejsze

  Wybierz, co korzystniejsze

  Rozmawiała: Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Maria Kowalska: - Kosument sam może wybrać, czy chce korzystać z uprawnień, które daje mu gwarancja czy woli z uprawnień, które daje mu ustawa o

  Maria Kowalska: - Kosument sam może wybrać, czy chce korzystać z uprawnień, które daje mu gwarancja czy woli z uprawnień, które daje mu ustawa o sprzedaży konsumenckiej ©fot. Monika Smól

  Rozmowa z <b>Marią Kowalską </b>powiatowym rzecznikiem konsumentów w Chełmnie
  Maria Kowalska: - Kosument sam może wybrać, czy chce korzystać z uprawnień, które daje mu gwarancja czy woli z uprawnień, które daje mu ustawa o

  Maria Kowalska: - Kosument sam może wybrać, czy chce korzystać z uprawnień, które daje mu gwarancja czy woli z uprawnień, które daje mu ustawa o sprzedaży konsumenckiej ©fot. Monika Smól

  - Co to jest towar konsumpcyjny?


  - Zgodnie z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej jest to rzecz sprzedawana przez przedsiębiorcę osobie fizycznej, która kupuje je w celu nie związanym z działalnością zawodową lub gospodarczą tylko na własny użytek.


  - Jak może dochodzić swoich praw konsument, który nabył rzecz niezgodną z umową?


  - Jeśli wspomniana niezgodność towaru z umową wystąpiła przed upływem dwóch lat, licząc od dnia wydania towaru kupującemu, może skorzystać z uprawnień, które daje wspomniana ustawa o sprzedaży konsumenckiej i żądać od sprzedawcy nieodpłatnej naprawy lub wymiany towaru na nowy. Gdyby te okazały się niemożliwe lub miały pochłonąć nadmierne koszty albo gdyby sprzedawca nie zadośćuczynił takiemu żądaniu w odpowiednim czasie, to konsument ma prawo odstąpić od umowy - oddać towar oraz zażądać zwrotu pieniędzy albo domagać się obniżenia ceny.


  - A inna możliwość?


  - Jeżeli przy zakupie towaru otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny, może skorzystać z uprawnień wynikających z gwarancji.


  - Na czym polega istota odpowiedzialności sprzedawcy wobec kupującego, wynikająca z ustawy o sprzedaży konsumenckiej?


  - Ustawa ta oraz ustawa o zmianie kodeksu cywilnego czyni sprzedawcę odpowiedzialnym za zgodność towaru z umową. A towar jest niezgodny z umową wówczas, gdy nie nadaje się do używania w celu, do jakiego jest przeznaczony, na przykład młynek do kawy, który nie miele. Odpowiedzialność sprzedawcy trwa dwa lata od chwili wydania towaru kupującemu. Termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru.


  - W jakiej sytuacji konsument nie może odstąpić od umowy?


  - Nie może, jeśli niezgodność towaru z umową jest nieistotna, tzn. towar mimo tej wady można używać zgodnie z jego przeznaczeniem. W tej sytuacji może żądać naprawy, wymiany na nowy lub obniżenia ceny.


  - A na czym polega istota odpowiedzialności z tytułu gwarancji?


  - Gwarancja to zapewnienie złożone przez gwaranta, najczęściej producenta, rzadziej importera czy sprzedawcę kupującemu, że dany towar posiada określone pozytywne właściwości. Powinny być one wymienione w dokumencie gwarancyjnym razem z przyrzeczeniem gwaranta, że w przypadku, gdyby nabyta rzecz takich właściwości nie posiadała, to ją w określonym w gwarancji czasie naprawi lub wymieni. Okres, na jaki daje on gwarancję zależy od jego woli i określony jest w dokumencie gwarancyjnym.


  - Co jeśli w karcie gwarancyjnej otrzymanej w sklepie nie ma określonych obowiązków gwaranta?


  - To nie mamy do czynienia z gwarancją.


  - Każdy towar musi posiadać choćby krótką gwarancję?


  - Nie. Udzielenie gwarancji jest przejawem dobrej woli gwaranta.


  - Czy konsument musi korzystać z gwarancji, jeśli mu jej udzielono?


  - Nie. Konsument ma prawo wyboru. Może korzystać z niej lub z uprawnień, jakie daje ustawa o sprzedaży konsumenckiej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem