Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz pora na teatr

Tekst i fot. Przemysław Łuczak
Agnieszka Mastalarek potrafiła zachęcić  młodzież do angażowania się w organizację  gminnych imprez
Agnieszka Mastalarek potrafiła zachęcić młodzież do angażowania się w organizację gminnych imprez
Na co dzień Agnieszka Mastalarek prowadzi gminną świetlicę środowiskową w Lisewie. Od poniedziałku do piątku spędza tu po lekcjach czas około 20 dzieci.

Pani Agnieszce to jednak nie wystarcza. Stworzyła w Lisewie klub wolontariuszy, do którego należą uczniowie. Zaangażowała się również w działalność Wolontariatu Studenckiego. Jest to projekt stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów "KLANZA".

Korzystają wszyscy

Wolontariusze organizują różne przedsięwzięcia, natomiast stowarzyszenie zdobywa na ich realizację pieniądze. Opłaca dojazd wolontariuszy nawet do najbardziej odległych od Torunia miejscowości. Płaci też za zakup pomocy dydaktycznych.

- Zainteresowałam się tą formą działalności podczas współpracy z toruńską organizacją pozarządową "TŁOK" - mówi Agnieszka Mastalarek. - Korzyści z wolontariatu są trudne do przecenienia. To działa w dwie strony. Studenci poznają sposoby pracy z dziećmi, natomiast uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej poznają inne formy działalności, nowe możliwości spędzania wolnego od szkolnych zajęć czasu. Wszystko ma też walor edukacyjny. Korzystają także mieszkańcy, mając okazje uczestniczyć w różnych ciekawych imprezach. Ze studentami-wolontariuszami skrzykujemy się za pośrednictwem internetu.

Woreczki w ruch

Współpraca ze studenckim wolontariuszami rozwija się od wiosny br.

Najpierw w maju przyjechali studenci historii, którzy podczas dwóch dni przybliżali dzieje krajów skandynawskich. Spotkania, w których wzięli udział uczniowie drugich klas gimnazjum, odbywały się w szkole w Lisewie. Obok prezentacji multimedialnych, dużą atrakcją była nauka podstaw języka szwedzkiego.

- Podczas wakacji organizowaliśmy również zajęcia plastyczne i sportowe - dodaje Agnieszka Mastalarek. - Prowadzili je studenci ekonomii z UMK. Zainteresowanie wzbudziła także nauka kręcenia poi. Poi są to woreczki wypełnione kaszą lub ziarnem, które umocowane są do sznurków. Dla wielu jest to zajęcie zajmujące.

Teraz teatr

Najbliższe miesiące wypełni młodzieży nauka tworzenia teatralnych scenariuszy.

- Spodziewam się, że w zajęciach teatralnych uczestniczyć będzie około 15 osób - mówi Agnieszka Mastalarek. - Będą się one odbywać dopóki uczniowie będą nimi zainteresowani. W każdym razie końcowym akcentem tych zajęć ma być występ uczniów.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska