Kamera prawdę turystom powie

  Kamera prawdę turystom powie

  Tekst i fot. Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W filmie wystąpiła między innymi Monika Okrajni, miss regionu kujawsko-pomorskiego

  W filmie wystąpiła między innymi Monika Okrajni, miss regionu kujawsko-pomorskiego

  Na 22 września zaplanowano premierę 40-minutowego filmu o Chełmnie i najważniejszych miejscach naszego powiatu. Dokument kręcony był przez całe lato.
  W filmie wystąpiła między innymi Monika Okrajni, miss regionu kujawsko-pomorskiego

  W filmie wystąpiła między innymi Monika Okrajni, miss regionu kujawsko-pomorskiego

  - Zakończyliśmy już realizację projektu pod względem zdjęciowym - mówi Sylwia Jarmołkiewicz, pomysłodawczyni i reżyser filmu. - Zabraliśmy niezbędny materiał, który zobaczą widzowie, jak też dokumentację. Film, prawie w całości został już zmontowany. Brakuje stopek, opisów.


  Dzisiaj film ma trafić do wytwórni.


  Polska i angielska wersja


  - Tam zostanie wytłoczony nakład - informuje pani Sylwia.

  - Na razie kilka tysięcy sztuk. To taki pierwszy rzut, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zamierzmy także przetłumaczyć go na język niemiecki. Do Chełmna przyjeżdża bowiem wielu Niemców, a taka pamiątka, jeszcze w ich języku, byłaby na czasie. Myślę, że brakowało multimedialnego folderu o mieście i okolicach. Takiego zarazem, który nie byłby nudny i nie ograniczał się tylko do przedstawiania zabytków i ich krótkiej historii.


  Jak mówią realizatorzy, najtrudniej było wybrać te fakty historyczne, które były dla miasta najważniejsze.


  - Musieliśmy przebrnąć przez kroniki z 770 lat - opowiada Sylwia Jarmołkiewicz. - Film przedstawia bowiem historie od czasów średniowiecznych po współczesność. Podkreśliliśmy więc kupiecki charakter maista, pojawiają się rycerze, filomaci i filareci. Nie każdy interesuje się przecież historią. A założyłam sobie, ze film będzie tak opowiedziany, aby i takich osób nie znudzić. Część turystyczna jest więc fabularyzowana.


  Może się zobaczysz?


  W filmie wystąpią aktorzy z Olsztyna: Beata Prychowska i Grzegorz Sokołowski.


  - Spodobali mi się, bo są parą, więc zagranie scen intymnych, których w filmie o mieście zakochanych zabraknąć nie mogło, łatwiej przyszło im zagrać - tłumaczy pani Sylwia. - Wystąpili też rycerze Chorągwi Ziemi Chełmińskiej z komesem Orenkiewiczem i Monika Okrajni nasza miss, która wraz z Bartłomiejem Chrzanowskim zagra w czołówce filmu. W związku z tym, że film był kręcony na ulicach Chełmna, będą mogli się w nim zobaczyć mieszkańcy przypadkowo złapani kamerą.


  Narratorami w filmie są Sylwia Jarmołkiewicz i Janusz Murzyn.


  - Ma wspaniały tembr głosu - chwali pani- To historyk i pasjonata, wie wszystko o rycerzach w Chełmnie. Pomagał też w inscenizacji życia rycerzy, do której wykorzystaliśmy stroje i militaria do filmu "Stara baśń kiedy Słońce było Bogiem" Jerzego Hoffmana, które obecnie oglądać można w ratuszu.


  Film w subtelny sposób będzie też wytykał wady, takie, jak na przykład słabe oznakowanie miasta czy jego kiepska promocja.


  W "Rondzie" lub na dvd


  Premierę filmu zaplanowano na 22 września, na godz. 18 w kinie "Rondo".


  - Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na premierze będą obowiązywały zaproszenia - dodaje Sylwia Jarmołkiewicz. - Później film będzie mógł zobaczyć każdy, zarówno w kinie, jak również na płycie dvd.


  Film będzie można kupić między innymi w Miejskiej Informacji Turystycznej.


  [email protected]


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem