Strach przed wodą z azbestowych rur

  Strach przed wodą z azbestowych rur

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Mieszkańcy osiedla Nad Browiną grożą, że nie będą płacić podatków, jeśli miasto nie wymieni azbestowych rur wodociągowych i nie położy nowych chodników. Według specjalistów azbestowe rury nie są szkodliwe!

  Pod petycją skierowaną do Rady Miasta podpisało się pięć osób: Tadeusz Iwańczuk, Edward Orłowicz, Józef Błaszkiewicz, Jan Jasiński i Zenon Gaszkowski.


  Chcą mieć nowe rury wodociągowe


  - Unia Europejska wydała dyrektywę o zlikwidowaniu pokryć dachowych z eternitu, a o likwidacji rur azbestowych wykorzystywanych do instalacji wodociągowych nie, bo tego nie widać, są schowane pod ziemią - mówi Józef Błaszkiewicz. - A przecież eternit jest materiałem rakotwórczym. I problem zachorowalności na tę chorobę widać wśród mieszkańców naszego osiedla.


  Mieszkańcy podkreślają, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat tylko na krótkim odcinku ul. Osnowskiej na nowotwór złośliwy zmarło kilkanaście osób.


  - A wszystko przez to, że jesteśmy przez cały czas narażeni na bezpośredni kontakt z azbestem - przekonuje nasz rozmówca. - Na osiedlu stężenie azbestu jest bardzo wysokie, gdyż wszystkie ulice: Sokola, Osnowska, Jastrzębia, Krucza i Sowia mają azbestowe rury.


  Upominają się o chodniki i drogi


  Chełmnianie twierdzą też, że w złym stanie jest stan dróg i chodników na ich osiedlu.


  - Już w 2005 roku monitowaliśmy w Urzędzie Miasta o wymianę rur, jako inwestycję pilną - twierdzą. - Jednak w urzędzie tego, niestety, nie uwzględnili. W harmonogramie naprawy i budowy dróg do 2010 roku nasze osiedle zignorowano. Do Osnowa położyli chodnik, a tam prawie nikt nie chodzi.


  Nad Browiną nie jest najgorzej


  Tadeusz Jagodziński, zastępca burmistrza Chełmna twierdzi, że o kolejności prac wykonywanych w mieście decyduje to, co jest ważniejsze.


  - W mieście są ulice, takie jak na przykład Podgórna, których mieszkańcy nie mają nawet wszystkich mediów - mówi Tadeusz Jagodziński. - Tam ludzie nie mają jeszcze wody i to, by mieli jest z pewnością priorytetem.


  Nie będą płacić podatków miastu


  Mieszkańcy osiedla Nad Browiną podkreślają, że na wykonanie chodników czekają od 50 lat. Dłużej nie zamierzają.


  - Jeśli rury nie zostaną wymienione, nikt nie zajmie się chodnikami ani naprawą ulic, po jednej co roku, począwszy od 2007 roku, wypowiemy posłuszeństwo podatków wobec miasta - podkreślają w petycji. - O naszym proteście powiadomimy między innymi wojewodę kujawsko-pomorskiego.


  Tadeusz Jagodziński podkreśla, że co roku radni zatwierdzają plan prac drogowych w mieście.


  - Sukcesywnie robimy chodniki, a Miejskie Wodociągi kolejno wymieniają rury azbestowe - informuje zastępca burmistrza. - Petycję od grupki mieszkańców dostałem, straszą, że nie będą płacili podatków. A nie mają racji, jeśli chodzi o rakotwórcze właściwości rur azbestowych w sieci wodociągowej.


  Rury nie są groźne


  Urząd Miasta wystąpił bowiem o opinię do Instytutu Higieny i Żywienia.


  - Odpowiedzieli jednoznacznie, że rury azbestowe w instalacji wodociągowej nie są groźne dla zdrowia, a tym bardziej dla życia ludzkiego - dodaje Tadeusz Jagodziński. - Robiono epidemiologiczne badania w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych, których wyniki respektuje WHO i inne organizacje. Zdaniem specjalistów, nie ma także dowodów na to, że spożywanie azbestu jest szkodliwe dla zdrowia.


  Potwierdzają to w Zakładzie Higieny Komunalnej.


  Chroni je asfalt


  - Rury azbestowe mogą być eksploatowane do czasu ich technicznego zużycia - informuje Janusz Świątczak, kierownik Zakładu Higieny Komunalnej. - W związku z tym, że są zabezpieczone asfaltem, należy je nawet potem, przy wymianie na nowe, zostawić w gruncie. Takie są zalecenia, żeby właśnie tych azbestowych rur wcale nie ruszać.


  Azbest szkodzi zdrowiu wyłącznie w procesie obróbki i produkcji.


  - Szkody wyrządzi tylko drogą oddechową, dlatego podczas zdejmowania go z dachów stosowane są natryski i nawilżanie - tłumaczy Tadeusz Jagodziński. - Niebezpieczne jest jego łuszczenie na dachach, a także rozbiórka z nich.


  [email protected]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem