Obwodnica wciąż w powijakach

  Obwodnica wciąż w powijakach

  Tekst i fot. Przemysław Łuczak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Być może koło szkoły w Grubnie obwodnica łączyć będzie się z "jedynką"

  Być może koło szkoły w Grubnie obwodnica łączyć będzie się z "jedynką"

  W lutym br. samorządy powiatu chełmińskiego podpisały porozumienie w sprawie budowy południowej obwodnicy Chełmna. Już teraz można powiedzieć, że opóźnienie wynosi co najmniej pół roku.
  Być może koło szkoły w Grubnie obwodnica łączyć będzie się z "jedynką"

  Być może koło szkoły w Grubnie obwodnica łączyć będzie się z "jedynką"

  Przed miesiącem pisaliśmy, że trzy gminy: Chełmno, Kijewo Królewskie i Stolno nie zdążyły wprowadzić odpowiedniej zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Mimo że miały na to czas do czerwca br. Prawdopodobnie uporają się z tym do końca tego roku.


  Później niż zakładano


  Jak to opóźnienie może wpłynąć na realizację tego ważnego przede wszystkim dla Chełmna przedsięwzięcia?


  - Sądzę, że nie zdążymy w 2007 roku złożyć wniosku o dofinansowanie z pieniędzy unijnych - mówi Zdzisław Gamański, wicestarosta chełmiński. - Żeby z takim wnioskiem wystąpić musimy mieć bowiem wszystkie uzgodnienia oraz gotowy projekt budowy obwodnicy.


  Najpierw więc muszą być przeprowadzone konsultacje zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin. Muszą do nich ustosunkować się m.in. Zarząd Dróg Wojewódzkich i Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych.


  Po dopełnieniu wszystkich procedur, Starostwo Powiatowe, które wzięło na siebie rolę inwestora, będzie mogło przystąpić do opracowania dokumentacji przyszłej obwodnicy. Na uzgodnienie jej przebiegu potrzeba około 2 miesięcy, zaś na opracowanie dokumentacji jeszcze pół roku.


  Pewien wpływ na opóźnienie prac związanych z przygotowaniami do budowy obwodnicy mogą mieć również czekające nas w tym roku wybory samorządowe, Zwłaszcza, że niepewny obecnie jest termin, w którym się odbędą. W związku ze sporem na tle nowej ordynacji wyborczej pomiędzy rządzącą koalicją a opozycją, termin 12 listopada może się nie utrzymać.


  Wykupy też się opóźnią


  Tymczasem równolegle powinny być przeprowadzone wykupy gruntów pod obwodnicę. Wiele jednak wskazuje, że i one zaczną się nie wcześniej niż w przyszłym roku.


  Koszty z tym związane wzięły na siebie Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Chełmnie. Potrzeba na to będzie ponad 850 tys. złotych. Zanim inwestycję zacznie finansować Unia Europejska, środki te będą musiały wyłożyć Chełmno (75 procent) i Starostwo (25 procent).


  Wiele jednak wskazuje, że nie będzie konieczne ich wykorzystanie jeszcze w tym roku. Chociaż obydwa samorządy mają przygotowane środki finansowe.


  - W budżecie powiatu mamy na ten rok zabezpieczone ponad 200 tysięcy złotych na ten cel - mówi Zdzisław Gamański.


  Pieniądze na tegoroczne wydatki związane z obwodnicą zapisane są także w budżecie miasta.


  - Mamy 162 tysiące złotych - informuje Tadeusz Jagodziński, zastępca burmistrza Chełmna. - A do tego jeszcze dodatkowo 72 tysiące jako rezerwa budżetowa.


  Tadeusz Jagodziński jednak przyznaje, że nie została wydana jeszcze ani jedna złotówka.


  - Dotąd nie ma dokumentacji budowlanej, nie ustalony jest również przebieg obwodnicy i miejsca zjazdów - dodaje. - Zgodnie z podpisanym w lutym porozumieniem, pieniądze będziemy przekazywać na wyodrębnione konto w rachunku Starostwa w ciągu siedmiu dni, na podstawie faktur.


  Obwodnica pobudzi


  Przebieg obwodnicy ciągle jest dyskusyjny. Swój początek weźmie w okolicy Brzozowa i dalej przez Osnowo połączy się z trasą krajową numer 1. Być może to skrzyżowanie zostanie zlokalizowane na wysokości zespołu szkół w Grubnie.


  Dzięki obwodnicy, która będzie miała nieco ponad 4 kilometry długości, znaczna część ciężkich ciężarówek nie będzie - tak jak dotychczas - w ogóle wjeżdżać na chełmińskie ulice. Zyskają na tym nie tylko mieszkańcy miasta. Mniej narażone na skutki będą również zabytki.


  - Liczymy również, że wzdłuż obwodnicy chętniej będą lokować swoje firmy przedsiębiorcy - mówi Zdzisław Gamański.


  Obwodnica ma kosztować około 15 milionów złotych. 75 procent z tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych. Resztę będą musiały wygospodarować samorządy.


  Budowa, jeśli do niej w końcu dojdzie, potrwa 3 lata. Patrząc więc realnie, obwodnicą pojedziemy najwcześniej w 2011 roku.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem